Alexa, mecradaki web sitelerini ölçümleyerek ve farklı SEO Araçları ile bir internet / web ortamında hizmet sunan bir şirketdir. Mecradaki tüm web siteleri adına trafikleri ile alakalı bilgiler veren ve değerlendirme sonucu ile ölçümleme yaparak bu görevi üstlenmektedir. Alexa temel olarak web sitenize gelen ziyaretçilerin performansını izleyerek gerekli kriterlerde değerlendirme yapmaktadır. Bu tarz hizmetleri kapsayan ve önemli olan alanlar aslında Haber ve Blog vs gibi sitelerdir.

Alexa Nedir?

Alexa Nedir?, ABD tabanlı Amazon şirketi tarafından yönetilmektedir. Alexa 1996 yıllarında kurulan ve web sitelerinin genel ziyaretçi trafiği ile alakalı performanslarını değerlendirmektedir. Çeşitli SEO Araçları ile ücretli farklı destekler sağlamaktadır. Alexa ortalama web mecrasında 20 yıllık bir proje olmasınında altını çizmekte fayda var. Bu sebeple web site sahipleri alexa üzerinden gerekli değerlendirmeleri göz önünde bulundurmaktadır. Web siteleri ile alakalı bilgilere kısa yoldan Alexa tarafından geliştirilen Alexa Toolbar isimli Browser yazılım aracılıyla bilgilere ulaşabilir ve değerlendirebilirsiniz.

Alexa Düşürme Teknikleri

Alexa, Dünya ve Türkiye sıralamanızı bahsedilen yöntemlerle hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. Söz konusu olan bu teknikler dışında sitenizin otoriterlik sürecinde doğal olarak düşüşe geçecektir. Ancak bahsi geçen bu teknikleri uygularsanız bu süreci kısaltır ve hızlıca düşüşe geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Alexa Toolbar; Siteleri değerlendirme ve sıralama amacı ile tüm verilerin neredeyse tamamını bahsi geçen toolbar ile toplamaktadır. Böylece sizde kullandığınız Tarayıcı (Browser) üzerinde Toolbar yazılımını yükleyerek kullanmanız gerekmektedir. Unutmayın ki kaliteli içerikde ziyaretçilerin geçirdiği süre oldukça yüksektir. Her şeyden önce nitelikli içerikler ile hemen çıkma oranını düşürmeniz Alexa’da düşüşe geçmeniz demektir. Alexa Toolbar Yazılımını Buradan indirebilirsiniz!

Alexa Widget; Alexa veri toplamak için bir çok araç kullanıyor bunlardan bir tanesi de widgetdir. Footer gibi web sitenize uygun bir alana widget ekleyebilir ve hızlıca düşüşe geçebilirsiniz. Bu sayede bir Google Analytics servisi gibi sitenize giren ziyaretçileri anında takip ederek değerleri düşürmektedir.

Alexa Kayıt; üzerinden bir kaç dolar karşılığında web sitenizi kayıt ettirebilir ve anında etkileşim alabilirsiniz. Yanı sıra alexa gibi bir kaç dolara manipüle edilen sistemler pekte önemsenmemelidir.

Söz konusu bu iç teknik standardizasyon yöntemleri içerisine almaktadır. Aksine ve tersine doğal gözükmeyen yollar Alexa dışında yani Google üzerinde tersine işlem olarak algılanabilir.

Alexa Kayıt

Web sitenizi Alexa’ya kayıt ettirmek düşüşe geçmenize en büyük etkiyi sağlayacaktır. Standart bir web sitesi dışında kayıt olan web siteleri hızlıca değerleri düşer ve otoriter hale gelir. Alexa Toolbar eşliğinde bu süreci hızlandırabilirsiniz ancak üyelik sonundaki etki kadar yüksek değildir. Buradan kayıt olarak web sitenizi ekleyebilir ve sahipliğini üstlenebilirsiniz. Backlink fırsatının olduğunu da unutmayın gerekli site açıklaması, iletişim gibi vb bilgiler SEO adına yararlı olacaktır.