Amazon SEO, teknikleri standart arama motorlarının kullandığı algoritmanın dışında farklı olarak çalışmaktadır. Amazon SEO çalışmalarında belirlenen veya uygulanan kriterler ile ziyaretçiler için güncel ürünlerin hızlıca listelemenize kolaylık sağlar. Sahip olunan ürünlerin kolay bir şekilde bulunmasına veya ön plana çıkarılması için ise ayrı bir etkileşim gösterir. Amazon üzerindeki ürünlerin kitlesel ve doğru ziyaretçilere ulaşabilmesi için kritik bir durum ise anahtar kelimelerdir. Analiz ile seçilen anahtar kelimeler potansiyel müşterilere ulaşmak için bir kriter olduğunu unutmamak gerekir.

Amazon kategorileri üzerinde yüzlerce hatta binlerce ürünün arasında ivmelenmesi için seo çalışmaları kelimeler üzerine yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse satmak istenilen ürünü “Macbook Pro Bilgisayar” olduğunu düşünelim. Bu kelime çeşitlerini arttırmak ise oldukça önemlidir. Renkleri, Fiyatları, Çeşitleri, Modelleri ve Özellikleri gibi. Böylece farklı ve ilgili kelimeler ile ziyaretçileri odaklamış olacaksınız.  Başlık, Açıklama, Anahtar Kelimeler, Ürün fiyatı gibi bilgilendirici detaylar ürünlerinizin satış sürekliliği için önemli kriterlerdendir.

Amazon Nedir?

Amazon Nedir?, Amerika merkezli uluslararası hizmet sağlayan ve hızla büyümüş olan E-Ticaret tabanlı web sitesidir. 5 Temmuz 1994 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Geniş kategori yelpazesine sahip olup tüm dünya genelinde satış yapmakta ve global nitelikte en büyük e-ticaret alışveriş sitesidir. Bu adı ise dünyanın en büyük ırmağı olan Amazon ırmağından almıştır.

Amazon, E-Ticaret hizmeti hayatında ilk olarak kaynak niteliği taşıyan kitaplar satarak başlamıştır. Ayrıca global olarak Elektronik Ticaret girişiminin öncülerindendir. Amazon Hızlı büyümesiyle beraber kitap satışlarının dışında kategori sayısını artırarak teknolojik ürünlere yönelmiştir. Ayrıca Amazon dünyadaki en büyük bulut sunucu hizmet sağlayıcısıdır. Amazon girişimi sürecindeki en büyük atılımı ise, elektronik kitap okuyucusu ile e-ticaret alanında farkındalık yaratmıştır.

Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO Nedir?, E-Ticaret sitesinde sattığınız ürünlerinizin amazon içerisinde bulunan arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmasını sağlamaktır. Yanı sıra satışlarınız ile beraber amazon arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzde hızla artar. E-Ticaret alanının devi olan Amazon üzerinde planlanmış seo desteği almak Bilinirliğinizi ve Görünürlüğünüzü ayı zamanda da ticari anlamda büyümenize kolaylık sağlayacaktır. Yanı sıra Amazon devine seo çalışmaları yaparak satmakta olduğunuz ürünlerinizin ilgili kelimelerinde Google vb Arama motorları sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.

Google ve Yandex gibi bilindik arama motorlarının algoritması A9 niteliğinde çalışmaktadır. Amazon SEO çalışmaları ile doğru ürünler adına ziyaretçilere kolaylık sağlayacaktır. Amazon üzerinde ürünleriz adına satış performansınız yükselirken kalıcılığı şekliyle üst sıralara yükselmeside görülecektir. Ancak tüm bu süreçte doğru anahtar kelimelerin kullandığından emin olmak gerekir. SEO çalışmaları düşüncesi ile standardizasyon kriterlerin dışında çalışan amazon algoritması ürünlerin görünürlüğünün artmasına yardımcı olabilir. İpucu olarak nitelendirmek gerekirse arama sonuçlarında en fazla 3 sayfa olarak belirlenmesi gerekmektedir. Potansiyel müşterilere ulaşmak için doğru ve planlanmış SEO çalışmaları hedefleyen kişilerin ilk etapda ürünlerin kriterler doğrultusunda optimizasyonlarının yapılması gerekmektedir.

Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Amazonun sağladığı kolaylık ulusal ticari konumların dışında tüm dünyadaki potansiyel müşterilere ulaşmak için kaliteli fırsatlar sunmaktadır. Böylece Amazon üzerinde SEO  çalışmalarının yapılmasında etkisi ve önemi oldukça gerekli bir süreçtir. Amazonda SEO Çalışmalarında gerektiren ayrıntıları nelerdir sorusuyla başlayalım. Amazondaki vitrininize ve ürünlerinize ulaşmak isteyen ziyaretçilerin Search sürecini basitleştirmek için kilit en az 3 anahtar kelime kriterine uyum sağlamalısınız. Amazon üzerinde arama sonuçlarındaki sıralamalarda üst sıralara yükselmek için Amazon Tools ve Amazon Keywords’ü araçlarını kullanmanız gerekmektedir.

Amazon arama  sonuçlarındaki etkileşim performanslarına dikkat edilerek üst ve ön plandaki sonuçlar belirlenir. Ayrıca Amazon vitrininizdeki, Tıklama Oranları, Satış Düzeyi ve Mutlu Müşteri Yorumları gibi farklı kriterlerin de ön planda tutacağını unutmamak gerekir. Amazon vitrininizdeki ürünlerinize belirlediğiniz görseller ziyaretçiler tarafından tercih etme sebebi ve aynı vitrini tekrar ziyaret etmesine olanak sağlamaktadır. Yanı sıra vitrin ve ürünlerinizin Amazon dışında etkileşim sağlayabilmesi için Backlink inşası kurmayı unutmamak gerekir. Amazon içerisinde rekabet ve rakip vitrinler oldukça fazla olduğundan planlanmış SEO  çalışmaları rekabet durumunda çok daha iyi sıralamalarda yer almanızı sağlayacaktır.

Amazon SEO Stratejisi

Amazon aramalarındaki listelerde ön planda çıkmanın veya ilgili trafiğin arttırılmasının en kritik çalışması Anahtar Kelime Araştırmasından geçmektedir. Amazon üzerinde hedeflenen trafiğin arttırılması için bir çok yolu ve tekniği mevcuttur. Amazon vitrini üzerinde stratejik aksiyonların belirlenmesi ürünler ile ilgili araştırmalar yapmak veya anahtar kelimelere bağlı olarak hareket göstermek trafiğinizi hızlıca arttıracaktır.

Etkileşimi yüksek Amazon SEO Stratejilerini belirlemek ve uygulamak için gereken farklı birkaç tane madde mevcuttur. Bu strateji süreci kesin olarak anahtar kelime analizi ile başmalıdır. Amazon üzerindeki ilgili kitlenizin neyi veya hangi ürünü aradıklarını bilmelisiniz. Ürünleriniz ve listenizdeki kelimelerin ürünler ile iligli olmalı ve doğru seçimler yapılmalıdır. Mantıklı ve anlamlı içerikler ile hedeflenen terimler ile Başlık, Açıklamalar, ve Özellikler adına detaylı belirlemeler yapmak kritiktir. Tüm bu süreci ise stratejik aksiyonların gösterilmesi önemlidir.

Amazon vitrinizdeki ürün listenizi optimize etmeniz tam anlamıyla bittiği anlamına gelmemektedir. İyileştirme teknikleri aktif süreçli devamlılık gerektiren bir çalışma modelidir. Tekrarlama ve rekabet düzeyinde analiz döngüsüne ihtiyaç duymaktadır. Listenize her an sayısız anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. İlgili anahtar kelimelerin uyumlu aksiyonlar göstermesi için devamlı süreçte değiştirebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Amazon üzerinde başarısız olmanın tek bir nedeni ise alakasız terimlerin bulundurulmasıdır. Bu sorunları çözüme ulaştırmak için anahtar kelime belirleme stratejilerine önem verilmelidir. Böylece daha fazla kelimelerde yüksek dönüşler elde edilebilir. Yeni ve potansiyel müşteri kitleleri oluşturabilir ve kalıcı hale getirebilirsiniz. Amazon üzerinde üst düzey bir vitrin sahibi olabilirsiniz. Bu konuda başarılı bir süreç oluşturmak için doğru terimleri kullanmak gayet stratejik bir çalışmanın kendisi olacaktır.

Amazon E-Ticaret SEO Nedir?

Amazon E-Ticaret SEO çalışmalarının gerektiğini düşünmeden önce, yerel bir elektronik mağazanızın olduğunu düşünelim. Aynı zamanda Amazon üzerinde ise vitrininizin olduğunu da belirleyelim. Ancak Amazon üzerinde açmış olduğunuz vitrinin ziyaretleri ve ticari yönden satışlarınızın artması için aktif kitle oluşturmanız gerekir. Bunun için ise E-Ticaret SEO çalışmaları ile doğru kriterlerde planlamalar yapmanız önemlidir.

Amazon üzerindeki bulunan vitrininizin tüm ürünlerinde özellikle Anahtar Kelimelerinin yazılması açıklamalarının detaylı olarak hazırlanması etkileşim için bir kriterdir. Bu kriterleri ise dikkatli ve detaylı tamamlamak için Amazon Tools’a uygun aksiyonlar göstermek ve dikkat etmek gerekmektedir. Amazon Tools ile ürünlerinize ait anahtar kelimeler belirleyerek doğru ve potansiyel satışlar yapabilirsiniz. Ayrıca vitrininize aktif ziyaretçiler çekebilirsiniz.

Amazon Keyword Nedir?

Bilinen SEO Çalışmaları üzerinde genel anahtar kelime belirleme sürecinde, Google Ads (Adwords) üzerinde keywords planner aracı kullanarak belirlenmektedir. Aslında Amazon üzerinde de benzer yapı kullanılmaktadır. Ancak iyi bir analiz ve stratejik yapılanma ile aksiyon gösterilmesi önemlidir. Amazon sisteminde başarılı bir vitrin sahibi olmak istiyorsanız temelini Keyword sisteminden oluştuğunu unutmamak gerekir. İlgili ürün veya vitrin üzerinde maksimum 3 Anahtar kelimenin başlık içerisinde kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özetle ürününüz veya vitrininiz üzerinde aranabilme olasılığı olan alakalı 3 kelimenın başlıkta yer alması durumunda şansınız oldukça yükselecektir. Amazon Keyword analizi için kullanılabilecek farklı ücretli ve ücretsiz Toolbar’lar mevcuttur. Amazon Keyword belirlemek için tavisye edilen ücretsiz toolbarlar şu şekildedir. Hellium, AMZ, Space gibi toolbar mevcuttur. Ücretli olarak ise AMZ Tracker yeterince işinizi kolaylaştıracaktır.

Amazon Tools Nedir?

Amazon Tools ile Keyword çalışmalarının ürün satışları için önemli olduğunu ve tüm bu çalışmaların Amazon Tools üzerinden geçmektedir. Amazon Tools ile stratejik ve teknik yöntemlerle belirlenen kriterlerin iyileştirmesiyle vitrininize tahmininizden fazla müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz. Amazon Tools aracı ile ürünlerinizi detaylı bir kontrol edebilme fırsatı elde ederken iyileştirme süreçlerinde kolaylık sağlamaktadır. Böylece anahtar kelime iyileştirmelerinde ürünleriniz üzerinde görünürlüğü ve kalıcı dönüşü arttırma ihtimalinde artış gösterir. Amazon Tools üzerinde SEO Çalışmalarında yardımcı olabilecek Keywordler belirlerken Ülke seçimi de ayrıca otoriterlik sağlayacaktır.

Amazon Üzerinde Rekabet Analizi Nedir?

Her hangi bir lokasyonda yerel işletme seo çalışmalarında olduğu gibi Amazon üzerinde de satış yapılabilmesi için doğru ve kritik hedeflerin belirlenmesi önemlidir. Rakiplerinizi aksiyonlarını ve sonraki çalışma tekniklerini tespit edebilmek bir uzmanlık ister. Bu durumun tek formülü ise analiz sürecini gerektirir. Amazon’daki rekabet analizi ile ürünlerinizi özelliklerini belirlemeli veya kitlesel kriterler oluşturmalısınız.

Amazon Üzerinde Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Amazon vitrininiz deki ürünlerin doğru müşterilere ve satışları yapmanız için analiz sürecine önem verilmelidir. İlk etap da bir listelenmiş şekilde rakiplerinizi ayrıntılı analiz etmek gerekir.

NOT: Güncellenecektir.