Bilgisayar, Tablet ve telefon gibi teknolojik cihazlar oldukça faydalıdır. Bu faydalı cihazları değerlendiren, her ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşmak ise Google tarafından kolay hale getirilmiştir. Bir cihaz ile Google da bir arama yapıldığında, mecra üzerinde var olan tüm sonuçları anlık olarak listeler. Böylece arama yapılan ürün, hizmet ve bilgilerin doğru olanını kullanıcı deneyimi ile kıyaslar ve en değerli içerikleri sunmaktadır. Arama motoru nedir ne işe yarar sorusunu özetle cevapladık. Detaylı bilgileri aşağıda bulanan başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?” Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları web ortamında kullanılan en basit araçlarıdır. Kapsamlı ve nitelikli bilgileri bulabileceğiniz web araçları olarak da bilinir. Arama motorları, sadece Google’dan ibaret olmayarak, İnternet mecrasında yüzlerce bulabilirsiniz. Bilgi ve nitelikli içerik üzerine kurgulanan arama motorları, aranan bilginin en doğru olanını sunmayı hedeflemiştir. Böylece, yaygın olarak bilinen ve sunduğu sonuçlar doğrultusunda hata payı minimum olan Google’ı neredeyse tüm dünya kullanmaktadır. Tüm arama motorlarının temel mantığı ve kuruluş amacı nitelikli kaynak vasfını üstlenmesidir. Arama motorlarının hatasız algoritma temellerinden oluşmasını da unutmamak gerekir. Aratılan bir hizmet, ürün veya bilginin en doğru olanını sunmaktadır. Örneğin; bu konuya ziyaretçi olmanız “Arama Motoru Nedir?” kelimelerinden oluşturulan kaynaklar ile ulaşmanızı sağlamaktadır.

Google, istenilen bilgi sonuçlarını listelemekle kalmaz, aratılan bilgiler ile uyumlu yönlendirmelerde yapmaktadır. Ayrıca hatalı yazılan aramalarda kusuru minimuma indirmek için doğru kelime ile aranılan bilgileri ziyaretçilerine sunar. Hatalı aramaları minimize etmek adına algoritmalarını yaygın şekliyle geliştirilmektedir. Örneğin hata içeren bir kelime veya sözcükte doğru olan bilgiye ulaşma amacıyla bunu mu demek istediniz ikazını belirtir. Doğruluk oranı yüksek içerikleri ise ilgili aramalar kısmında ziyaretçilerine önermektedir. Liderlik sıfatını üstlenen Google, doğruluk ve onaylı içeriklerde hata yapmama adına aktif süreçte optimize edilmektedir. Doğru bilgi ve hatasız içerikleri sunmak adına diktatör bir gelişim süreci izlediğini de unutmamak gerekir. Bu sayede hatalı aramalarda doğruluk oranı yüksek ise direkt olarak ilgili içeriklere yönlendirmektedir.

Arama Motoru Tarihçesi

Öncelikle “Archie” ismi ile arama motoru 1990 yılında oluşturulmuştur. Bir çoğumuzun ismini duymadığı bu girişim Web dünyasının temel taşlarını yerleştirmiştir. İlk defa oluşturulan bu algoritma yapıları günümüz dizin kütüphaneleri ile farklı çalışmaktadır. Karmaşık bir düzen ve o anki teknolojiye hitap eden performansları sürdürmektedir. Günümüz teknolojisi ile kullanılan tüm arama motorları en doğru bilgilerin kendisini bizlere ulaştırmaktadır.

  • 1991 yıllarında tekrarlanan bir girişim, Veronica ve Jughead arama motorları web dünyasında yerlerini almaktadır.
  • 1993 yılında Wandex, Matthew Gray adı ile İndex isimleri oluşturmak için ilk internet botu üretilmiştir.
  • 1993 yıllarının sonlarına doğru Aliweb ismiyle web sitesi verileri ile çalışan ilk arama motoru geliştirildi.
  • 1994 yılında ise tam bir arama motoru sıfatını taşıyan ve dizin mantığında çalışan Lycos saflarında yerini aldı. Sonraki yıllarda ise AltaVista, Excite, Megallan ve Infoseek gibi bir çok arama motorları ile web dünyası tanıştı.
  • 1995 yılında ise teknolojiye uyum sağlayan bir devrim niteliği ile Yahoo arama motorları arasında en iyisi olabilmeyi başardı.
  • 1996, senelerinde (Yet Another Index) yani Yandex kuruldu.
  • 1998, Web dünyası ve mecranın en güçlü yapısı olan Google kuruldu, Ancak tam anlamıyla 1999 yılında kullanılabilir hale getirildi.

2000 yıllının başından itibaren Google önemli adımlar atarak, dünya çapında popüler olmayı başardı. Sonrasında Google, geliştirilen algoritmada nitelikli ve doğal içerikleri üst sıralara yükselterek ziyaretçilere doğru bilgilere yönlendirmeyi hedeflediler. Geçmişte kalan bu teknoloji web mecrasında rekabet düzeyini arttırdı ve PageRank ismi ile sunuldu. Web siteleri PageRank değerlerine göre listeleniyor ve referans link (Backlink) kalitesi ile saptamalar yapılıyor, ardından daha üst sıralara ulaşabiliyordu. Böylece PageRank değerleri yüksek olan bir web sitesinden ilgili içeriğe Backlink elde etmek hızlıca hedeflenen kelimede etkileşim yaratmaktaydı. Bu yöntem içerik kalitesini manipüle ederek nitelikli sitelerden alınan linklerin değerlerine önem vermekteydi. Ancak günümüz algoritma yapısında artık PageRank değerleri dikkate alınmamaktadır.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının tamamı yapay zeka ile otomatikleşmiş bir model ile çalışmaktadır. Arama motorlarının çalışma ilkeleri siteler üzerinde bulunan içeriklerin doğru ve kaliteli olanını sunmaktadır. Siteleri de var olan bu içerikleri ise “Spider / Crawler” botları tarayarak indekste etmektedir. Mecrada bulunan sayısız web siteleri arasında hızlıca ve teknik taramalar ve dizine kayıt etme amacı ile gezinmektedir. Taramaları yapılan bu web siteleri, nitelikli içerik durumuna göre veri depolama aygıtlarına kayıt edilmektedir. Ardından algoritma yapılarının çalışma mantığına göre taranan içerikler kalitelerine ve kriterlerin uyum derecesi ile arama sonuçlarında listelenir. Böylece aranan içerik üzerinde daha üst sıralara veya kriter uyumuna göre gerilemesine sebep olur.

  • Web Sitelerinin Alt Yapısı ve Geliştirilme Süreçleri
  • İçeriğin Kaliteli Olması, Özgün ve Kriterlere Uyum Sağlaması
  • Site İçi Link İnşaası ve Dış Geri Bağlantı Süreci

gibi sayısız bildirilen bir çok kriterlere uyum sağlaması sonucu web siteleri adına bilgileri depolar. Böylece arama yapan ziyaretçilere en doğru bilginin kendisini ulaştırmayı hedeflemektedir.

(SEO) – Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorları algoritmik yapılarının belirtmiş olduğu kriterlerine, nitelikli içeriğe ve alt yapısı kurallarına göre çözümleme yapar. SEO Kriterlerine ait ayrıntılı değerlendirmeler yaparak, Sitelerin ilgili kelimeler ile üst sıralara veya gerilemesine sebep olur. SEO çalışmalarında doğal yolları kullanmak ve sitenin kalite yapısını derlemek hedeflenen kelimede hızlıca yükselmesini sağlar. Google ve diğer tüm arama motorları dürüstlük konusuna dikkat edildiği taktirde hak edilen popülariteyi ve daha üst sıraları elde edebilirsiniz. Ayrıca değerli ziyaretçilerinizin birer insan olduğunu unutmayın. Anlamsız içerikleriniz ile kitlenizin zamanlarını aşırmaktan başka bir değeriniz veya kaliteniz olmayacaktır.

En doğru ve kaliteli içerikleri sunmaya gayret edin ki ziyaretçi kitleniz kalıcı olabilsin. Arama motorların üzerinde yapılan optimizasyon çalışmaları iki temel maddeden oluşmaktadır. Bu iki madde üzerinde belirlenen kriterlere dikkat edilmesi durumunda, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralara yüksele bilirsiniz. Site içi SEO Optimizasyonu ve Site Dışı SEO Optimizasyon olarak bahsi geçen kriterlerin tümünü kapsamaktadır. Stratejik ve planlı ilerleme durumunda sağlıklı bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kaliteli içerik ve doğal site yapısı ile var olan sıralamaların ömrü açısından olabildiğince mühim ve gereklidir.

İlk ve daha üst sıralara yükselmeyi amaçlayan site sahipleri doğal ve özgünlük konusu zorunlu hale getirmelidir. Böylece sitenizde bulunan içeriklerin kaliteli olması durumunda, etkisi uzun yahut hata payı ile kısa süreçli olmaktadır. Kriterlere uyum sağlayarak, etik ve doğal çalışmalar ile pilot kelimelerinizde sitenizi üst sıralarda kalıcı hale getirebilirsiniz.