SEO konsepti ile yapılan tüm çalışmaların temeli aslında Backlink kriterinden geçmektedir. Backlink, yeni ve eski bir web sitesinin gelişim veya otoriterlik sürecinde vazgeçilmezdir. Backlink, mecradaki otoriterliğini ve potansiyel ziyaretçiler adına popülerliğinizi belirler. Referans link niteliğinde her hangi bir site farklı siteler tarafından öneriliyor ise bu web sitesi alanında kaliteli ve otoriterdir. Tüm çalışmaların temeli kuşkusuz Backlink kriterinden geçmektedir. Dışı SEO kriterlerinin neredeyse %50’sinin tümünü vazgeçilmezi olarak tamamlar.

Backlink, Google vb arama motorlarında üst sıraları elde etme ve DA, PA gibi değerleri yükselterek otoriterlik mi sağlatıyor. Dijital pazarlama ve SEO ajansları tarafından yaygın kullanılan bu Backlink bir web sitesi için gerçekten aktif süreçte yararlı mı. Yada sanıldığı üzere bir web sitesi için etkileşim mi yaratıyor, yada kalıcı zararlar verebiliyor mu alt başlıklarda bunları inceleyeceğiz. Özetle Google vb diğer arama motorlarının cezalandırdığı web sitelerinden Backlink (Referans Link) almanızın hiç bir faydası ve yararı olmayacaktır.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?” bir web sitesinin farklı bir web sitesine sağlamış olduğu referans link aksiyonunun adına Backlink denir. Backlink bir web sitesinin anahtar kelimelerin yükselmesine hızlıca katkı sağlamaktadır. Kötü içerik ve çöp sitelere link verilmemesi gibi, otoriter ve değerli olan sitelerin süreci link inşasından etkileşim kazandığını unutmamak gerekir. Backlink sağlanan her hangi bir sitenin otoriter olmasına ve yükselmesine sebep olan etkili bir reklam modelidir. Backlink almanın yararları olduğu gibi, karşı bir web sitesine vermenin de zararları büyük ölçüde sorun yaratmaktadır.

Yanı sıra farklı sitelerden alınan değerli backlinklerin aynı sektörde veya mecrada bulunması çok daha faydalı olacaktır. Link çöplüğüne dönmüş web sitelerinden link sağlamak hiç bir etkileşim sitenize pek fazla yararlı olmayacaktır. En büyük kural ise proje bazlı çalışmalarda alınan backlinkler günlere yayılmalıdır. SEO çalışmalarının her kriterinde olduğu gibi Organiklik ve Doğallık her zaman önemlidir. Yanı sıra pornografik ve warez gibi sitelerden link alımı ve link vermenin çok büyük cezalandırması olacağını unutmamak gerekir. Bu önerilerin tamamını dikkatlice hayata geçirmek, arama motorlarında web sitenize otoriterlik sağlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nasıl Alınır sorusuna net olarak ilk etapda hedef ve ilgili kelimelerin analizlerini belirlemek gerekir. Her şeyden önce alınan veya sağlanan backlinklerin kesinlikle kalıcı olması oldukça önemlidir. Özetle alınan kaliteli backlinkler ile otoriterlik sağlayabilir ve yükselebilirsiniz. Aksine bu sağlanan referans linkler kaldırıldığında kalıcı bir şekilde düşüşe geçeceğinizi unutmayın. Backlinklerin değerli ve kaliteli olması zorunluluğu kesinlikle sizlerin kontrolü altında olmalıdır. Haberiniz olmadan sağlanan linklerin tamamı arama motorları tarafından spam algılanabilir ve ceza alma durumunuz olabilir. Bu tür sorunları search console üzerinden sitenize bağlantılar sekmesinden detaylıca analiz edebilir ve reddedebilirsiniz.

Yanı sıra Google, kullanıcı deneyimi niteliğinde algoritmalarını geliştirmekte ve sadece Backlink ile otoriterlik yakalamak artık çok zor. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ne kadar vakit geçirdiğini ve alt sayfalarda zaman geçiriyor mu bu gibi istatistikler değerlendirilmektedir. Böylece Backlink çalışmalarının dışında web sitesinin kullanıcılara yararlı bilgiler arz ediyor mu veya kullanımı kolay mı oldukça önemlidir.