Black Hat SEO, illegal yöntemler ile her hangi bir sitenin tüm arama motorları üzerinde online itibar değerinin yükseltmesi amacıyla yapılmaktadır. Tüm bu teknik ve yöntemlerin tamamı manipüle girişimi olarak kabul edilir. Arama motorları tarafından ise hiçbir şekilde tasvip edilmez. Siyah şapka olarak tabir edilen Black Hat SEO, Google ve diğer arama motorları tarafından uygulanan yöntemlere kalıcı cezalandırmalar sağlamaktadır. Kendi alanından kriterleşen bu yöntemler ile arama motorları üzerinde kesin sonuç elde edilmesi tartışılır. Uzun süreçli ve ciddi oranda gelir beklenilen bir web sitesinde uygulanması oldukça trajikomiktir. Öz eleştiri olarak şunu anlayabiliriz ki anlık ilk sıra garantisi veren hizmetlerden uzak durulmalıdır.

Yapılan tüm çalışmalar ve içerikleriniz ziyaretçilere değer katıyor mu? Yada bu çalışmalar yalnızca arama motorları adına mı yapılıyor? Yanı sıra çalışmalar bir kullanıcı deneyimi yöntemleri ile kullanıcıya değer katmıyorsa. Ayrıca arama motorlarında kelimeler hızla yükseliyorsa muhtemel ki yapılan tüm çalışmalar Black Hat SEO tekniğini kapsamaktadır.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir?, sorusuna ilk öğrenilmesi gereken bilgi, arama motorları tarafından kabul edilmeyen yöntem çeşitliğini barındırmaktadır. Gerçekleşen tüm teknik veya yöntemlerin fark edilmesi ile geri dönüşü zor sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Arama motorlarının hizmet ve kullanım şartlarına karşıt ve ihlal modeli olan Black Hat SEO uzun süreçli bir çalışma stratejisi değildir. Hedeflenen başarının üzerine yoğunlaşan bu çalışma modeli ile ilk sıralar elde edilebilir. Komiktir ki çok uzun sürmeden veya gerilemeden ziyade ilk 500’den yok olmak gayet nettir. Black Hat SEO genel çoğu yöntem ve teknikleri otomatikleşmiş SEO Programları tarafından sağlanmaktadır.

Organik ve Doğal olmayan tekniklerden oluşan ve çalışmaları barındıran ve kalıcılık taşımayan ilk sıralara yükseltme prototipi de denilebilir. Black Hat, Danışman ve Uzmanlar tarafından kabul görülmeyen bir çalışma yöntemidir. Black Hat SEO çalışmalarını sürdürülebilir şekliyle kullanan kişi veya uzmanların olduğunu da ayrıca belirtmek gerekir. Bir SEO çalışması yaptırmayı planlayan kişinin Black Hat SEO tekniklerine mutabık kalmadığından emin olmalısınız. Aksi taktirde uzun süreçli bir yükseliş elde edemez, web siteniz kalıcı sorunsal nedenler yaşayabilir. Tüm bu manipüle yöntemleri Google Webmaster Guidelines ve Bing Webmaster Guidelines tarafından ayrıca kınanmıştır.

Black Hat SEO

Black Hat SEO, kullanıcılarına direkt olarak etkili ve algoritmik bir yöntem geliştiren Google, çoğu web sitesi kullanıcılarını hayal kırılığına uğrattı. Bu yöntemleri kullanan bir çok web siteleri ise kalıcı yükselişler elde edemedi. Doğru bilgileri barındıran web siteleri ise hakkı olan üst sıralarda yer aldı. Bu durumda Google, top benim ve istediğimi oynatırım diktatörlüğüne tabi ki keskin olarak devam etmedi. Şayet bu yöntemleri kullanan ve sürdürülebilir şekliyle devam ettiren siteleri bulunduğu mecradan otoriterliğini göz önünde bulundurmadan yok etme kararına vardı.

Web sitenizde bulunan içeriklerin orantılı bilgi ile kullanıcılarınıza hitap etmiyor ve değer katmıyorsa. Tüm yapılan çalışmaların hedefi arama motorları üzerine ise, filtre cezaları kapınızda ve kaçınılmaz demektir. Bu tarz sorun taşıyan tekniklere vakit harcamak yerine olumlu ve ziyaretçilere doğru bilgiler aktararak otoriter bir web sitesi elde edebilirsiniz. İnsanların vakitlerini boşa harcamak yerine Doğru ve Kritik bilgileri barındırmaya vakit harcamalı ve bu kriteri kendinize benimsetmelisiniz. Bu kriteri benimsemek zor olduğu gibi doğru bilgiler ile otoriterlik elde etmekte uzun süreçlere dayanan bir çalışma modelidir. Ancak dürüst bir yapı elde etmekte gerçek hayattaki kadar zordur.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?, sorusuna özetle çokta yararınıza olmayacak tekniklerin bulunduğu bir yöntem biçimidir. Nasıl yapılır başlığı heyecan kattığı gibi Google ve diğer tüm arama motorları yeni algoritma güncellemelerinin istek ve heyecanla yapıldığını unutmayın. Gerçekleşen bu algoritma güncellemeleri ile çalışmaları yapılan bu haksız tekniklerin ortalama %80lik bir kısmının çözümlemesine ulaşıldı denilebilir. Bu tür cezai işlemlerden yararlanmamak için sadece black hat seo alanından uzak durmak yeterlidir.

Black Hat SEO tekniklerine mutabık kalan web sitelerini Google rahatlıkla anlayabiliyor ve uzun süreli cezalandırma filtre modellerine dahil ederek cezalandırmaktır. Böylece bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız sizlere yeterli olacaktır. Üzerine yoğunlaşılması gereken bir konu olmadığını ve kesinlikle uzak durmanız gereken bir yöntem olduğunun da altını çizmemde faydası olacağını düşünüyorum. Kaliteli içerikler ile süslenen web siteleri hayalinizi süsleyebilir ancak sürece dayalı olması söz konusu değildir.

Black Hat SEO Çeşitleri Nelerdir?

Bu amaçsız çalışma modeli temel olarak Site içi (On Page) ve Site Dışı (Off Page) olmak üzere iki maddeye ayrılmaktadır.

Site İçi (On Page) Ana sayfa ve her hangi bir sayfada yapılan çalışmaların abartıya kaçması ve alakasız içeriklerin bulunması bir black hatdir. Yanı sıra kodlama ve içerikler ile her türlü teknikleri de kapsamaktadır. Kısacası site içi seo optimizasyon çalışmalarında farkına varılmadan abartılan tüm çalışmalarda denilebilir.

Site Dışı (Off Page) Genel anlamda backlink niteliği taşıyan şayet alakasız kelimeler ile hedef siteye yönlendirilen spam link inşaası denilebilir. Bu çalışmada anında yüzlerce bağlantıyı web sitelerine bağlar. Ardından hedef site arama motorları tarafından sandbox veya filtre cezalarına çarptırılabilir.

Black Hat SEO Yöntem veya Teknikleri

Aşağıda dizelgenen yöntem ve tekniklerin sorumluluğu kesinlikle kabul edilmemektir.

 • Link Manipülasyon, (Hacklink) satın alma vs.
 • Makale (Translate) Çevirmek ve Spinlemek
 • Otomatikleşmiş SEO Programları Kullanmak
 • Otomatikleşmiş İçerik Otomasyonu
 • Doorway Sayfalar (Giriş Sayfaları)
 • Google Üzerinde Otomatik Kelime Sorgusu
 • Saklı Link veya Görünmez Metinler
 • Rakip Web Sitesi Şikayet Etmek
 • Cloaking vs.

Black Hat SEO Çalışmalarından Kurtulma Yolları

İlk olarak web siteniz adına gerçekleşen çalışmaların veya işlemlerin analiz edilmesi ve tespit edilmesi gerekir. Öncelikle web siteniz üzerinde bulunan kaynak kodu ile incelemeler yapılabilir.

Bu tür yöntemlerde kullanılan temel teknikler;
 • Şifrelenmiş, görünmeyen veya (display: none;) tagını kullanan bağlantılar,
 • Ana sayfa üzerinde bulunan gereksiz ve anlamsız içerikler,
 • Abartılmış etiket bulutlarından kurtulma, (Tavsiye edilmeyen bir yöntemdir)
 • FTP üzerinde bulunan farklı klasörler ile yayınlanan gizli web siteleri

Üstte belirtilen maddeleri kontrol ederek düzenlenmesini sağlayarak web siteniz illegal süreçten kurtulacaktır. Sonraki süreçte ise ilk olarak Search Console üzerinden Güvenlik Sorunları sekmesindeki hatalara göz atmak olacaktır. Dış bağlantı komplosundan kurtulmak için, Google Webmaster Tools veya (Search Console) üzerinden link reddetme aracını kullanarak sitenizi gelen bağlantılardan arındırabilirsiniz.

Bu servis üzerinde sitenize bağlantılar kısmından linklerinizi analiz ederek reddetmek istediğiniz siteleri ayrıştırabilirsiniz. Ardından bir not defteri (txt) şekiyle istenmeyen bu linkleri ekleyerek Google bağlantıları reddetme sayfasına yükleyebilirsiniz. Bu sayede kısa süreç içersinde etkisini görecek ve eski otoriterliğinize kavuşa bileceksiniz.

Google geri bağlantıları reddetme aracına veya sayfasına Buradan ulaşabilirsiniz…

Makalede bulunan terimlere yabancıysanız, SEO Terimleri kategorimiz den detaylıca kontrol edebilirsiniz.