Canonical URL, temel olarak benzer içeriğin farklı URL yapıları ile index almasını engelleyerek, web sitenizi kopya içerik kriterinden korumaktadır. Aynı içeriğe sahip bir kaç URL’in bulunması web sitenizin direkt olarak kopya içerik kriterlerine aykırı aksiyon göstermesidir. Kısacası, “Duplicate Content” şekliyle algılanması web sitenizin kopya içerik barındırma söz konusudur. Sonuç olarak aramam motorlarının belirlemiş olduğu kriterler dışında hareket etmek yinelenen içerik yaptırımlarına sebep olmaktadır. SEO konusunda ise bu durum web sitenizi kalıcı zararlar verebilir ve ilgili kelimede etkileşim almanızı zorlaştırır.

Canonical URL Nedir?

Canonical URL Nedir? sorusuna ise detaylı cevaplar eşliğinde sizleri aydınlatmak için bir içerik hazırladık. Canonical URL kavramı blog vb sayfalar hazırlanırken her şeyden önce öğrenilmesi gereken çok önemli bir konu ve kavramdır. Bu kavram arama motorları üzerinde doğru ve özgün içeriğin botlar tarafından algılanabilmesi için uygulanması gereken bir etikettir. Birden fazla aynı içeriğe sahip URL yapılarının olması arama motorları tarafından “Dublicate Content” olarak algılanmasına neden olur.

Arama motorlarının örümcekleri tarafından benzer iki farklı content ile link yapısının sonuçlanmasında, öncelik verilecek linke rel canonical etiketini kullanmamız gerekir. Böylece iki farklı URL ve aynı içerik ile ceza yaptırımları almadan öncelik verilen link ile sorunu çözebiliriz.  Sonucun da arama motorlarının örümcekleri aynı içeriğe sahip bir kaç sayfanın indexini alsa da. Canonical etiketin bulunduğu sayfayı baz alacak ve diğer benzer içerikler ile kıyaslama yapmayacaktır.

Canonical URL Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nasıl Kullanılır?, Aynı URL ve başlığa sahip birden çok sayfaları tek bir linke canonical link etiketi ile yönlendirmeniz gerekmektedir. Arama Motorları doğru sayfa ve içeriği baz alarak ilgili anahtar kelimede rekabet derecenizi arttıracaktır. Yanı sıra bu hataları devam ettirmek sektörünüzde rekabet adına sorunlar doğurabilir. Rel canonical etiketi eşliğinde ilgili sayfaları analiz ederek arama motorları botlarına detaylı olarak tanıtmış ve yönlendirmiş olursunuz.

<link href=”https://www.seolanse.com/seo/” rel=”canonical” /> şeklinde belirtirsek /seo/ urline ship sayfanın indekslenmesi ve link yapısını belirtmiş oluyoruz. Bu saye de diğer benzer url yapıları dışında sadece belirttiğimiz sayfa baz alınarak indexlenme süreçleri tamamlanır. Ayrıca WordPress gibi CMS sistemi kullanıyorsanız, benzer içerik sorunlarında Yoast SEO eklentisi edinerek kolayca bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Örnek;

https://www.seolanse.com/seo/

https://www.seolanse.com/etiket/seo/

https://www.seolanse.com/kategori/seo/

Yukarıdaki var olan tüm linklerin içeriklerinin tamamı aynıdır. Bu URL yapılarının tümü ise Google vb arama motorları tarafından indexlenmiştir. Bu sonuçta ise sayfalara genel anlamda “Duplicate Content” “Yinelenen İçerik” veya “Kopya İçerik” Yaptırımları Uygulanır. İlgili kelimede ise arama motorları üzerinde sıralama kaybı veya ilk beş yüzden kaybolma gibi cezaların uygulanmasına sebep olabilir.

Canonical etiketi ile yukarıda üç adet bulunan linklerin arasından bir tanesi kullanıcıya fayda sağlayacaksa seçilir ve etiket uygulanır. Ziyaretçilere en doğru bilgiyi ve kullancılara fayda sağlayacak içeriği biz /seo/ urline sahip sayfayı belirledik.

Https://www.seolanse.com/ sayfasına gerekli canonical etiketini uygulayarak botları doğru olan içeriğe yönlendirdik. Böylece /kategori/seo//etiket/seo/ bu iki URL indexte olsa dahi etiketin bulunduğu sayfa baz alınacak ve kopya içerik kriterinden kurtulmuş olacaktır.

Kopya İçerik Tespiti Nasıl Yapılır? – Yinelenen İçerik

Web sitenizin içeriklerinde benzer URLlerin olduğunu düşünüyorsanız, ücretsiz sunulan servisten öğrenebilirsiniz. Bu tespitin bir çok yolu vardır ancak kriterleri belirleyen Google’ın servisini kullanmak çok daha doğru sonuç elde ettirecektir. Bu tespiti yapmak için Google’ın çömertçe ücretsiz sunduğu Search Console aracını kullanabilirsiniz. Search Console üzerinde web sitenizin ekli olduğunu düşünerek Yinelenen İçerik veya Kopya içerik kriterlerine uyum sağlayabilirsiniz.

Sizlere belirtmiş olduğum yönergeleri uygularsanız yinelenen içerikleri bulabilir ve kopya içerik yaptırımlarından web sitenizi arındırabilirsiniz. Search Console üzerindeki bulunan sol taraftaki menüden Arama Görünümü altında HTML Geliştirmeleri sekmesini kullanarak, başlığında altında yinelenen tüm içeriklere ulaşabilirsiniz.

Search Console aracına Buradan ulaşabilirsiniz…

Farklı tespit yöntemlerinden bir tanesi ise, SEO Review Tools aracıdır. Şüphelendiğiniz URL yapılarını burada her sorguda 10 adet olarak check edebilirsiniz. Böylece kopya içerik sorunu taşıyan URL yapılarını hızlıca bulabilirsiniz. Tüm link yapılarını bulmak ve tek tek kontrol etmek vaktinizi alabilir. Tüm bu süreci anında ve kısa vakitte çözüme ulaştırmak isterseniz sitemap.xml aracından destek alabilirsiniz.