Domain Bazlı SEO çalışmalarının temelini kusursuz bir Domain (Alan Adı) yapısı oluşturur. Arama motorları üzerinde maksimum verim alabilmek için iyi bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Keyword Domain adında tabir edilen kriter işte burada ortaya çıkmaktadır. Arama motorları üzerinde bir sıfır önde olmak Keyword Domain ile makuldür. Örümcekler taramayı soldan sağa ve yukarıdan aşağı doğru yapmaktadır. Böylece alan adınızın içinde anahtar kelimeniz bulunmalı, iki kelimeden oluşacaksa ilk kelimesi pilot kelime olarak başlamalıdır.

Örnek vermek gerekirse SEO adına hizmet eden sitemiz mevcut ve bu sektöre hitap etmekteyiz. Doğal olarak ilk kelimemiz “SEO” olmalıdır. Bu sebepten alan adımızın ilk kelimesi SEO ile başlamaktadır. Sizlerde bu şekilde seçimler yaparak sektörünüzde kalıcı olabilirsiniz. Keyword Domain tercihi sizlere bulunduğunuz sektörde bir otoriterlik ve mecranızda bir hakimlik fırsatı sunabilir. SEO kriterleri içinde en önemli hal alan domain bazlı seo oldukça önemli bir hal almaktadır. Firma veya kuruluşunuzun imajı oldukça önemlidir. Seçim yaparken dikkatli ve anlamlı olmasına gayret edin.

Anahtar Kelime ve Domain (Alan Adı) Uygunluğu

Sektörünüze veya hedef kitlenize yönelik anahtar kelimeler Domain (Alan Adı) tam uyumu olma zorunluluğu bir kriterdir. Anahtar kelimeyi net olarak barındırmayan alan adlarının SEO etkisi oldukça düşüktür. Bu sebepten kelimelerin Domain içerisinde net olarak barındırılması büyük ölçüde faydalı olacaktır.

Örneğin; eski hatalarımızdan bir tanesi “SEO CEO” kelimeleriyle alakalı Domain seçimi yaparken boşluk bırakamayacağımız gibi birleşik şekliyle almak durumunda kaldık. Bu durumu göz ardı ederken görünüş ve akılda kalıcılık durumunu ön planda tutarak birleşik “SEOCEO” şekliyle kullanmaya kara verdik. Ancak sektörümüze ait olan SEO kelimesinin etkileşimini düşünmeyerek ilgili kelimenin önemini azaltmış olduk. Bu gibi hatalar yapmamanız için sizlere detaylı bir anlatım sağlamak istedik. Sizlerde dikkat etmeniz durumunda, bu gibi hatalara düşmeyerek kelimelerinizde etkileşim almanızı kolay hale getirebilirsiniz.

Anahtar Kelime ve Alan Adı (Domain) Seçimi

Anahtar kelimeniz de otoriter olmak ve maksimum şekilde verim almak için kaliteli bir domain adresine sahip olmanız söz konusudur. Keyword Domain denilen olayı bu şekilde kullanmanız gayet faydalı olacaktır. Alakasız domainler ile çalışmalar yapmanız sektörünüz üzerinde vakit kaybı olacaktır. Ancak ilgili kelimelerle sahip olunan Domain de çalışmalar yapmanız hızlı sonuçlar ve ilgili potansiyel ziyaretçi kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca otoriterlik ve firma imajının akılda kalıcı hale gelmesi de oldukça önemlidir.

Örnek; Anahtar Kelimenizi “SEO” olarak düşünelim. Doğal olarak Alan Adı (Domain) seo kelimesi ile başlamalıdır.

  • SEO” Uzmani.com
  • SEO” Danismani.com
  • SEO” Ajansi.com

Gibi bir çok tercihler arasında seçimler yapabilirsiniz. Ancak boş Domain bulma durumu bu dönemde fırsat işine dönüştüğünü unutmayın. Ancak sadece ulusal pazara yönlenecek ve yerel çalışmalar yapacaksanız .com.tr uzantılı domainleri seçmeniz imajınız adına çok daha prestijli olabilir.

Bize göre alan adlarının önem derecesi şu şekildedir;

  • .com
  • .com.tr
  • .net
  • .org
  • .gen.tr
  • .web.tr

İki kelimeli domain arayışı içerisinde boş olarak bulunamadığı taktirde, seçenekler mevcut olup istekler doğrultusunda değerlendirilebilir. Anlam niteliğini kaybetmediği sürece iki kelimeli domainlerde tire () kullanılabilir. Örneğin; seo-lanse.com gibi seçenekler tercih edilebilir.

Ayrıca domainin hakim olduğu sitenin kesinlikle, içeriği, başlıkları, açıklamaları, url yapıları, etiketleri ve kategorileri uyum sağlamıyorsa etkileşimle alakalı sonuçlar beklemeyin. Alan adınız keyword domain niteliğini taşıması üst sıralara çıkmanız anlamına gelmemektedir. Site de içeriğin nitelikli olması ve ziyaretçilerinize faydalı bilgiler sunmanız oldukça önemlidir. Alan adı seçimi yaparken dikkate almanız bir kriter ise domain yaşıdır. Geçmiş yıllardan yayın hayatına devam eden alan adlarını tercih etmeniz oldukça fayda sağlayacaktır. Bir kaç platformda eski alan adlarını bulabilirsiniz. Bu platformlar hakkında bilgi almak istiyorsanız alttan yorum yaparak istekte bulunabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Kelime Uzunluğu

Domain SEO adına oldukça önemli olan bir faktör olduğu çok doğrudur. Ancak bulunulan sektörde ve mecrada firma imajını oluşturmak sitenin görseli ve içerikleri ile yeterli olmayabilir. Markanızı akılda kalıcı hale getirmek için Alan Adı (Domain) ilk etkenlerdendir. Böylece domain tercihi yaparken maksimum 2 kelimeden oluşması, kısa ve öz olması akılda kalıcılığı yüksek oranda arttırmaktadır. Bu sayede belirli potansiyel ziyaretçilerin sizleri aramak yerine direkt olarak ilgili domainle sitenize giriş yapmasını kolaylaştıracaktır.

Yeni bir domain alırken ilk dikkat edilmesi gereken konu ise kelimelerin sayısıdır. Zorunlu olunmadığı sürece 2 kelimeden oluşmalıdır. Ancak direkt ilgili anahtar kelimeye yönelik boş bir domain elde edilirse tercih edilmesi olasılıktır. Örneğin: kurumsalseodanismanligi.org gibi. Doğal olarak uzunluk niteliği taşıyan domainleri tercih edebilir ancak anlam kalitesini kaybeden tercihlerden uzak durulmalıdır. İçerikleriniz ile uyum sağlamayan domainleri tercih etmeniz vakit kaybından ibaret olacaktır.