Google, İnternet kullanıcılarının yaygın kullandıkları tarayıcıların tamamında çalıştırdıkları klasikleşmiş bir ana sayfadır. Hepimizin aşikar olduğu bir arama motorunun dışında çok daha farklı bir yapıya sahip olduğu tartışılmaz bir konu. Web mecrasında ise temel taşlara sahip en değerli ve kar oranı yüksek şirketlerden bir tanesi. Google, peki dünyada bulunan yalnızca bir arama motorumu?

Google, alanında zeki mühendisler tarafından ve sürekli geliştirilen algoritmik bir yapının direkt sahibidir. Odak noktası ise insanlar bu sebeple kullanıcı deneyimi kurallarını ön planda tutarak ziyaretçilerini en doğru bilgilere ulaştırmaktadır. Böylece bir arama motoru olmaktan daha çok cömertce ücretsiz sunduğu araçları hayatımızı kolaylaştırmak için sürekli olarak yenilik getirmektedir. Günümüz teknolojisinde Google imzalı yüzlerce web teknoloji örnekleri ve kullanmakta olduğumuz ürünleri bulunmaktadır.

Google Arama Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojisi, Bilgisayar, Tablet ve Telefon gibi cihazlardan bir arama yaptığınızda, hızlıca web mecrasının tüm sonuçlarını sizlere listeler. Google, aranan kelimenin sorgusu ile replikasyon sağlayan tüm web sayfalarını nasıl bulmaktadır ve arama özetlerinin sıralamalarını nasıl belirler? Yalın biçimi ile Google’da arama yapmayı ve odanızda bulunan bir kütüphanenin aradığınız bilginin nerede olduğunu söyleyen bir dizin haline benzetilebilir.

Google yapılan aramalarda en doğru ve alakalı bilgileri sunabilmesi için yıllardır güncellediği dizinine incelemektedir. Bu sayede istenilen bilgi ve o anda ki site değerlerine göre nitelikli içerikleri sizlere listeler. Kısacası, yolcululuk Google üzerinde arayacağınız bilgiyi siz search alanına yazmadan başlar…

Tarama ve Dizine Ekleme

Google Nasıl Çalışır? Tarama ve Googlebot yani spiderların dizine eklenecek doğru, güncel ve yeni bilgileri bulabilmesini sağlayan işlemidir. Tarama süreci veya geçmiş taramalara ait bilgiler, web sitelerinin önerdiği site haritalarının listeleriyle sağlanır. Geliştirilmiş botlar hedef web sitesini tararken, siteler üzerindeki var olan bağlantıları inceleyerek diğer siteleri de keşfetmektedir.

Web mecrasında milyarlarca sayfalara ulaşmak ve dizinlerinde bulundurmak için muhteşem bir alt yapıya sahiptir. Google gibi getir alanında kullanılan kısmın esas sahibi örümcek yani botlardır. Google’ın bot yapıları algoritma ve sürekli gelişen bir yapı ile çalışmaktadır. Yanı sıra, var olan web sitelerindeki güncellemelere ve ölü bağlantıları dikkat eder.

Googlebot içerik türlerinin tümünü olmasa da pek çoğunu işleyebilir. Örneğin, bazı zengin medya dosyalarının veya dinamik sayfaların içeriğini işleyemeyiz. Googlebot okuduğu, gördüğü ve taradığı tüm kelimeleri ilgili dizine ve bilgi alanına eklemek için detaylıca işler. Ayrıca, H1, H2 gibi başlık etiketleri ve resimlerde kullanılan alt taglarına ciddi oranda önem vermektedir. Site dışı linkler üzerinden farklı sitelere giderek bilgilerin tamamını toplar ve sunucularından barındırır.

Arama Sonuçları

Ziyaretçiler her hangi bir sorgu yaptığında, dizin içersin de eşleşen bilgilerin olup olmadığını kontrol eder ve alakalı bilgiyi listeler. Milyarlarca bilgi içersin den istediğiniz sonucu elde edebilir ve yıllar sonra aynı bilgiye tekrar tekrar ulaşabilirsiniz.

Ayrıca web sitenizin ve Google arama sonuçlarından iyi bir konum elde edebilmesi için, sitenizi taratıp dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Google, hatalı arama sonuçlarında bunu mu demek istediniz sorgusu ile ziyaretçilerine doğru bilgi ile yardımcı olmak adına geliştirilmiştir. Arama sonuçlarının tamamı arama algoritmaları tarafından otomatik oluşturulup sunulmaktadır.