SEO, Kişi, kurum ve kuruluşların markalarını dijital ortamda görünür kıldıkları alan internet siteleridir. İşletmeler, internet siteleri sayesinde geçmişte kartvizitlerin ve katalogların gördüğü görevi görürüler. İnternet sitelerinin basılı mecralardan farkı ise ulaştıkları kişi sayısıdır. Kartvizitler ve kataloglar, yüz yüze iletişim veya posta yoluyla tüketicilere ulaşabilirken internet siteleri dünyanın her noktasından ulaşılabilirdir.

SEO

Baskı maliyetinin de bulunmadığı web sitelerinde herhangi bir sözcük yanlış yazıldığında anında müdahale edilebilir. Aynı şekilde fotoğrafların ve diğer donelerin de anlık olarak müdahale edilebildiği web siteleri her işletmenin olmazsa olmazları arasındadır.

İnternet Sitelerinde Seo’nun Önemi

İşletmelerin dijital mecralarda varlık göstermesi yetmez. Aynı zamanda arama motorlarında üst sıralarda görünmeleri gerekir. Arama motorları, anahtar kelimeyle yapılan aramalar sonucunda listelenen sitelerdir. Tüketici alışkanlıkları arama motorlarında yaptıkları araştırmalarda ilk üç sayfanın incelendiğini göstermiştir.

Arama Motorlarında Web Sitesi

Arama motorlarında üst sıralarda listelenmeninse birkaç yolu vardır. Bu yöntemlerden en kalıcısı ve masrafsızı seo çalışmalarıdır. Seo, arama motoru optimizastonu anlamına gelir. Seo çalışmasının yapılabilmesi için web sitesinin içerik yüklemeye uygun olması veya bir blog sekmesinin bulunması gerekir.

Seo Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin organik olarak arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi için yapılan seo çalışmasının birçok avantajı vardır. Çalışmada öncelikle anahtar kelimeler belirlenir. Belirlenen anahtar kelimelerin web sitesinin genel hatlarıyla uyumlu olması gerekir. İçerik, yapılan işle uyumlu olmazsa seo çalışması etkisini kaybeder. Belirlenen anahtar kelimelerle anlamlı içerikler hazırlanmalıdır. Anahtar kelime ve içeriğin uzunluğu arasında belirli bir oran vardır.

Seo Ne İşe Yarar?

Bu oranın belirlenmesi seo uzmanları tarafından sağlanır. İçeriklerin özgün olmaması durumunda çalışma etkisiz olacaktır. Bu nedenle Google translate vasıtasıyla özgünleştirilen içerikler de etkili olmayacaktır. Google ve diğer arama motorları, içeriğin kopya olduğunu tespit etmesi yapılan çalışmaların sonuçsuz kalmasına neden olacaktır.

Web Macaw

Seo uzmanlarının yardımıyla hazırlanan içerikler web sitesinin altyapısına veya görünür sayfalarına entegre edilebilir. Arama motorları, fazla içerikli web sitelerini organik olarak üst sıralara taşır. Bu durum da çalışmalar yapılan bir web sitesinin otomatik olarak, reklam yapılmadan yükselmesine yardımcı olur.

Web Tasarım

Web Tasarım ve SEO, Diğer reklam türlerine nazaran daha uzun sürede sonuç veren çalışma orta ve uzun vadede avantajlıdır. Tüketici, diğer reklam araçlarına yüksek meblağlar yatırmadan, sadece seo çalışması yaptırarak sürekli olarak üst sıralarda yer alır. Çalışma yapılan web siteleri, doğal yollardan üst sıralarda yayınlanacağı için sayfalarının yanında reklam ibaresi yer almaz. Bu durum da tüketicinin güvenle ilgili siteden alışveriş yapması veya hizmetlerini tanımasına olanak sağlar.

Macaw

Reklamsız olarak yükselen web sitesi, anahtar kelimelerle yapılan aramalarda ilk üç sayfasının içerisine girer. Sürekli olarak içerik üretildiği için tüketiciler siteye tıklayarak site trafiğini de arttırır. Site trafiği arttıkça arama motorlarındaki görünürlük artarak işletmenin ekstra reklam bütçesi harcamaması sağlanır.

Kaynak: Web Macaw