SEO Hosting, temel olarak sunucu üzerinde bulunan tüm web sitelerinden ayrı tutulmasıdır. Bu teknik ise Domain (Alan Adı)’na özel bir IP adresi ile tamamlanmaktadır. Böylece diğer kalitesiz web sitelerinden ayrı tutulacak ve etkileşim süreci o denli yüksek olacaktır. Ancak yatırım gerektiren bir web sitesi sahibiyseniz direkt olarak bir sunucu sahibi olmanız sizlere ayrı bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca belli başlı web siteleri kriterlere uyulmayan spam çalışmalarına SEO Hosting ile engel olabilir ve etkilenmesini engelleye bilirsiniz.

SEO Hosting Nedir?

SEO Hosting Nedir? standart satışı yapılan hostinglerden ayıran temel özelliği C-Class IP adreslerinin kullanılmasıdır. Detaylıca anlatmak gerekirse Sunucu veya Hosting üzerinde birden fazla web sitesi barındırılıyorsa C-Class IP tipi kullanmak gerekir. Böylece her web sitesini ayrı bir hosting ve sunucu üzerinde gibi kullanabilirsiniz. Böylece bir biri arası link inşası kurarken maksimum fayda almanızı sağlamaktadır. Aksine aynı ip üzerinden Backlink sağlamak etkileşim almanızı zorlaştıracaktır. Bu sebepten birden fazla web sitenize mevcutsa SEO Hosting kullanmak yüksek oranda kalıcı avantajlar sağlamaktadır.

SEO Uzmanı ve Danışmanları tarafınca çalışmaları süresinde büyük avantajlar sağlamaktadır. Backlink ihtiyacını kendileri karşılayabilme fırsatı sunarken sayısız web sitesi sahibi olmanızda ayrı bir kolaylığıdır. C-Class IP Adresleri Genel olarak A, B, C, D ve E şekliyle 5 farklı sınıfta ayrılmaktadır. Belirlenen bu IP sınıfları arasındaki en kaliteli Class sınıfları A seçimi olacaktır. IP fiyatlarıyla kıyaslanırsa A ve B Sınıfı oldukça pahalı ve birazda zor bulunan İP adresleridir. Standardizasyon aksiyonlarla C Sınıfı İP adreslerini tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Hosting Nedir?

Hosting Nedir? kısaca her hangi bir web sitesinde yayınlanmak istenen. Özel yazılımlar desteği ile Sayfa, Resim, Doküman vb materyallerin İnternet üzerinden ziyaretçilerin ulaşabileceği üst düzey geliştirilmiş bilgisayarlara hosting denir. Bu Hostinglerin gece ve gündüz kesintisiz hizmet niteliğinin olması gerekmektedir. Bu sunucular sürekli olarak erişilebilir durumda olmak zorundadır.

Paylaşımlı Hosting; sunucu sistemlerinde ilk olarak fiziksel gücü ve aylık bant genişliği oldukça önemlidir. Ayrıca sunucunun fiziksel gücüne göre çok fazla sayıda paylaşımlı hosting adı verilen kısımlarda web siteleri barındırılabilir. Bu sunucu / server cihazları standart bir ev veya iş bilgisayarlarının dışında oldukça kuvvetli ve 7/24 hizmet vermek amacıyla tasarlanmıştır. Yüksek kapasiteli bu makineler standart kullanımda paylaşımlı hosting niteliğiyle ortalama performansına göre 1000’nın üzerinde web sitesi barındırılabilir. Ancak yoğunluk ve kullanım değerlerine göre bu örnek sayılar düşebilir ve yavaşlık gösterebilir.

Reseller Hosting; yani bayi hosting olarak kullanılan bu seçenek genelde web tasarım ve seo ajansları tarafından tercih edilmektedir. Bu bayi hostingler aynı mantıkta paylaşımlı hostinglerin sunulduğu sunucularda oluşturulmaktadır. Aralarında hiç bir fark olmamakla beraber, c-class ip niteliği taşımayan siteler 1000lerce web sitesiyle aynı kaliteyi taşımış olacaktır. Reseller Hosting’in tek bir farkı sadece kendinize göre belirleyeceğiniz limitler doğrultusunda müşterilerinizin hareket etmesidir.

SEO Hosting’in Etkisi ve SEO’ya Faydaları

SEO Hostinglerinin temelini belirtmiştik, özetle en önemli faydası C-Class IP kullanmalarıdır. SEO çalışmalarında etik katkıda bulunan bu hostingler arama motorları tarafından uygun görülmektedir. Google, aynı hosting üzerinde barındırılan siteleri analiz edebilir. Bu sebeple kullandığınız C-Class sunucu veya hostingde illegal web sitesinin tehlikesinden korur.

Her şeyden önce SEO çalışmalarının temelini de Backlink inşası oluşturur. Sahip olunan backlinkler ile mecra ve sektörde otoriterlik sağlanabilir. Ancak alınan backlinkler aynı sunucu üzerinde barınıyor olması etkisini düşürecektir. Ayrıca C-Class İP ile backlink networku oluşturabilir dışarıya ekstra harcanan ücretleri minimuma indirebilirsiniz.

SEO Hosting Avantajları ve Yararları Nedir?

  • Aynı hostingdeki farklı illegal ve spam çalışamalar içeren sitelerden etkilenmez.
  • Standartlarına sahip olan siteler aynı ortamdan bulunan sitelerden Backlink alsa dahi etkileşimi kuvvetli olmaktadır.
  • Arama Motorları üzerinde ve SEO çalışmalarında maksimum sonuçları elde edebilir.
  • LinkWhell çalışmalarında etkili sonuçlar alınabilir.
  • Reklam sürecinde etkili farkındalık yaratmaktadır.