SEO Nedir?, esasi hedefi ve açılımı bakımından iyileştirme ve yeni nesil organik reklam modelidir. Google vb arama motorlarının tümünü içeren ve benzer yöntemler ile optimizasyon süreçlerini kapsamaktadır. On Page SEO “Site İçi SEO” ve Off Page SEO “Site Dışı SEO” optimizasyonları şeklinde iki farklı temel yöntemlerle geliştirilmektedir. İç ve Dış SEO çalışmalarının uyum sağlaması gereken ortalama bir birinden bağımsız 300 farklı kriter mevcuttur. Bu süreçte uygulanan tüm iyileştirme çalışmaları bilginin ve zamanın kendisini barındırmaktadır.

SEO çalışması yapılırken belirlenen kriterlere uyum sağlamak otoriterlik bakımından oldukça önemlidir. Güncellik bakımından blog yapısı kullanılmalı, sektörünüze ait özgün ve güncel içeriklerle süslenmelidir. Organik seo nedir sorusuna önemli yanıtlardan birisi LSI (Latent Semantic Indexing) kriterine uyum sağlamaktır. Bu kritere uyum sağlayarak ve kaliteli içeriklerin sahibi olmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Güncel ve kaliteli içeriklere yatırımlar yapmak sektörünüzdeki otoriterliği güçlendirecektir. Böylece potansiyel kitlenizin sinerjisini yakalayabilirsiniz. SEO nedir ne işe yarar sorusuna özetle sizlere cevapladık. SEO Nedir ve Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır, gibi detayları aşağıdaki alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO Nedir?” (Search Engine Optimization) kelimerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış ingilizce terimidir. (Arama Motoru Optimizasyonu) sözcükleri ile türkçe de telaffuz edilmektedir. Search Engine Optimization Nedir, sorusuna kısaca web sitelerinin basit bir şekilde taranması adına yapılan kriterlerin kodifikasyon yöntemleridir. SEO açılımı ile anlam katan değerde Google ve bir çok arama motorlarında optimizasyon çalışmaları ile üst sıralarda listelenme sanatıda denilebilir.

Bir site için seo çalışması sürecinde tüm arama motorlarının ziyaretçilere doğru sonuçlar sunmak adına sürekli gelişmekte olduğunu unutmamak gerekir. Her bir arama motoru kendine özgü algoritma ve gelişim dalı kullanmaktadır. Hedeflenen ise optimizasyon sürecinin tamamında özgün organik ve doğal yöntemlerin bulunması zorunludur. SEO İç ve Dış Optimizasyonlar olarak iki kritik madde üzerinde ayrılmaktadır. Bu iyileştirme çalışmaları arama motorlarına yönelik yapılmakta ve bütün kriterleri kapsamaktadır. İç SEO kriterlerine yönelik içerik planlaması ile iyileştirmeler sağlanabilir. Dış SEO kriterleri adına planlanan tüm link inşaları ile sektördeki popülarite ve otoriterlik elde edilebilir.

“SEO” Dijital Pazarlama alanında faydalanması gereken en iyi teknik ve yöntemlerden en etkilisidir…

“SEO” optimizasyon prosesinde nitelikli içeriğin mühim olduğunu bilmeniz önemlidir. Dijital Pazarlama sektörü güncel teknikler ve süreç gerektiren çalışmaları içermektedir. Web sitenizde aktüel teknolojileri kullanmanız imkanlar doğrultusunda hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Kısacası kaliteli içerik ile potansiyel kitlenin sahibi olabilirsiniz. Yaygın Pazarlama ve reklam araçları Televizyon, Gazete ve Radyo gibi haberleşme dalları ile maliyet mukayesesinde büyük bir kazanım sağlamaktadır. SEO pazarlama seçenekleri arasında en ekonomik reklam modelidir. Sektöründeki popülaritesini koruyarak önemli bir ekol haline gelişmiştir.

“SEO” iyileştirme ve imajın bilinirlik sürecini hızlandırma hedefinde yapılan, sürece dayalı bir çalışmadır. Her çalışma kalıcı etkileşim sağlamamakla beraber sitenizin online itibar değerini de yükseltmez. Bu sebepten detaylı bir rakip ve rekabet analizi yapılmadan hedefleme yapmak sitenize kalıcı zararlar yansıtabilir. Bir birinden farklı benzersiz strateji ve kullanıcı deneyimi kriteri ise ön planda tutulmalıdır.

SEO Nasıl Yapılır?

“SEO” Kriterlerine uyulması veya belirlenen tekniklerin uygulanmasıyla, web popülerliği elde etme sanatı olarak da düşünülebilir. SEO, Popülerlikte maksimum şekilde fayda sağlasa da, online itibar değerlerinize kalıcı zararlar yansıtabilir. Otoriterlik ve imaj bilinirliği avantajlarından yanı sıra analizi yapılmadan hazırlanmış çalışma teknikleri sizlere kötü sonuçlar sunabilir. Danışman ve Ajansların, bir çoğu web sitesi sahipleri adına kaliteli teknikler ile yararlı hizmetleri kalıcı olarak sağlamaktadır. Stratejik ve analitik kuralları olan SEO çalışmalarının sahibi olmak web siteniz adına büyük oranda fayda sağlamaktadır. Ayrıca kriterlere uyum sağlamak veya belirlenen kuralları manipüle etmeden iyileştirmeler yapmak sektörünüzde lider olmanız da yardımcı olabilir.

“SEO” Uzmanı veya Danışmanlar, müşterilerine kaliteli hizmetler sunabiliyor ancak, arama motorlarının çoğu etik kriterlerini gözetmeden hareket etmektedirler. Bu sebeple uzmanlar tarafından beklenilen etkileşim tam tersine olabiliyor. Müşteriler tarafından ise geri dönüşü zor sorunlar ile uğraşmak zorunda kalabiliyor. Tersine ve agresif pazarlamacılık düşüncesinden, arama özetlerini haksız politikalar ve teknikler eşliğinde çalışma sürecinden uzak durulmalıdır. Aksine devam ettirilen müdahale ve manipüle girişimleri adına yapılan tüm çalışmalar, bulunulan sektörün tamamını şüpheli duruma düşürmektedir. SEO Uzmanı veya Ajans tarafından aldatıldığınızı hatta manipüle çalışmalar yaptığını düşünüyorsanız, bu durumu bizlere rapor edebilirsiniz. Gerekli mecralara tarafımızca şikayetleri yapılmaktadır…

SEO Nasıl Yapılır? Web sitenizi kullanıcı deneyimi ve ziyaretçilerin ihtiyaçları veya aradıkları bilgiyi karşılayacak şekilde optimize edilmesi gerekir. Bu süreçte profesyonel bir destek alarak uzman veya danışmanları tercih etmeniz olumlu sonuçlar almanızı hızlandıracaktır.

Kısaca SEO aşağıda bulunan iki temel teknik ile yapılmaktadır;

Site İçi SEO Optimizasyonu

Site Dışı SEO Optimizasyonu


Detaylı rakip analizi ve planlı bir strateji, web siteniz adına yüksek oranda fayda sağlar. SEO, devamlılığı ve sürdürülebilir çalışma yöntemlerini, ayrıca bu tekniklerde özgün ve doğal içeriklerin yer alması zorunludur. Güncel teknik veya kriterlere uyumlu hareket etmek, hedeflenen kelimelerde hızlı ve kalıcı şekilde etki almanıza kolaylık sağlayabilir.

“SEO” adına anlatılan yüzlerce içerikte teknik ve yöntemlerin geneli aynı konuya hitap etmektedir. Ancak yüzeysel içeriklerdeki anlatım biçimi gibi basit süreçlere kesinlikle bağlı değildir. Tüm bu çalışmalar Sabır, Süreç, Strateji, Teknik, Yöntem ve Emeğin kendisini gerektirir. Bu çalışma sürecinde potansiyel müşterilere kısa süreliğine ulaşma sanatı ile yani (SEM) Search Engine Marketing “Adwords” servisini kullanabilirsiniz. SEO çalışmalarında otoriterlik süreci beklenirken bu servisten yerinde yararlanmak ciddi oranda avantaj sağlamaktadır.

Kısacası; Web sitenizi sektörünüzde veya mecranızdaki otoriter ve bıçkın bir girişimci olarak düşünün. Tüm arama motorlarını ise göbekli zengin ve kesinlikle beraber iş yapmanız gereken o büyük iş adamı olarak hedefleyin. Göbekli o iş adamı web sitenizi her ziyaret ettiğinde onu yeni güncelleme ve bilgileriniz ile etkilemeye çalışın. Ancak sizi ziyaret etmesi için günlerce beklemeyin. Girişimde bulunabileceği tüm mecralarda kurumsal kimliğiniz adına olumlu tavsiyeler almasını sağlayın.

Popülarite ve Doğallık

Popülarite; SEO, aslında mecra veya sektördeki en doğal yöntemler ile popülarite elde etme sanatıdır. Web dünyasında veya sektördeki bilinirliği arttırma şekliyle de düşünülebilir. Arama motorlarında üst sıralarda listelenmek ve kalıcılığı elde etmek en iyi reklam modellerinden bir tanesidir. SEM gibi vb servislerden popülarite adına destek alabilir, yanı sıra doğal çalışmalar ile çok daha üst sıralara yükselebilirsiniz.

Tüm arama motorları bir web sitesinin popülerliğini kitlesel dönüşlerden ve düzenli yükselişler ile belirlemektedir. Sosyal Medya sinyallerin sayısı ve ilgisi arttıkça popülarite değeriniz çok daha sağlam olmaya başlamaktadır. Her hangi bir web sitesi popülerlik yönünde etki almaya başladığında arama motorları direkt olarak etkileşim yaratmaya başlar. Bu durum ilgili kelime ve kitlesel dönüşlere yansıtılır.

Doğallık; Google ve diğer arama motorlarının belirlenmiş kriterlerin tamamı doğallık maddesini zorlamaktadır. Bu doğal çalışmaların içersin de manipüle ve ısrarlı şekilde devam etmesi ciddiye alınmaz. Bu tarz çalışmaları zorlamak ve sürdürülebilir şekliyle devam ettirmek cezalandırılabilir veya kelimelerinizi olumsuz gerilemesine sebep olur. En doğal yönlerle popülerlik konsepti içersin de sağlanan tüm çalışmalar yapay yollarla tercih edilmemelidir. Kullanıcı deneyimi ile ziyaretçilerinize doğal ve değerli kaynaklar sunun.

Yanı sıra işletmenizin imajını potansiyel ziyaretçi veya müşteri kitleniz tarafından benimsemesi gerekmektedir. Bu sayede sizlerin bilgisi dışında kaynaklarınızı ve bilgilerinizi paylaşılacak otoriter bir firma imajı elde edilecektir. Web siteniz ziyaretçilerinize yararlı bilgiler sunuyor ve bunu kullanıcılarınız kendi istekleri ile paylaşıyor ise popülerliği sağlamlaştırdınız demektir. Bu tür kitlesel dönüşler ve sektörünüzdeki kalıcılık ile en doğal popülerliği yakalamış olursunuz.

Site İçi SEO Optimizasyonu

Site İçi SEO, kriterleri konsepti ile ilerler ve arama motorlarının algoritma güncellemeleri ile değişkenlik gösterebilir. Doğru yapılan çalışmaların içeriği SEO Analizinden geçer ve bahsi geçen tüm kriterlere uyum sağlanmalıdır. Site içi SEO çalışmaları için belirlenen kriterlere mutabık kalındığı sürece sonraki çalışmaların verimliliği o denli kaliteli hal alır. Site içi SEO denildiğinde akla gelen ilk yapılar Yazılım ve Tasarım boyutlarıdır. Söz konusu olan tüm bu kriterlerden önce gelen bir madde ise özgün ve doğal içeriklerin kendisidir. Site içi SEO ile kullanıcı deneyimi adına nitelikli sayfa veya yazılar geliştirilmeli aynı zamanda kitlesel dönüşümler analiz edilmelidir. Site içi seo nasıl yapılır, sorusuna ise alttaki linkte devamını ve detaylarını inceleyebilirsiniz. Devamı…

Site Dışı SEO Optimizasyonu

Site Dışı SEO, kriterleri az sayıda ancak hata payının neredeyse sıfır olduğunun önemli bilinmek gerekir. Her şeyden önce bulunulan sektör yakından takip edilmeli ve rakiplerinize karşı özel Backlink inşalarını stratejileştirmek zorunludur. Site Dışı SEO, bir sitenin dışında gerçekleşen ve etkileşim kazandıran tüm çalışmaların kendisidir. Firma imajı ve marka bilinirliğinin kalitesini otoriter hale getirmek ve bunu devamlı süreçte devam ettirmek önemli bir seo kriteridir. Marka bilinirliğini abartıya kaçmadan ve kalıcı olması şekliyle yapmak oldukça önemlidir. Detaylarına inmek gerekirse site dışındaki sitelerden alınabilecek referans link bağlantısıdır. Özellikle kendi rakip siteleriniz tüm bu teknikleri kapsamaktadır. Site dışı seo nasıl yapılır, sorusuna ise alttaki linkten devamını ve detaylarını inceleyebilirsiniz. Devamı…