SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO, Dijital Medya ve Pazarlama alanının kazancı en etkili ve güçlü tanıtım veya reklam modelidir...

1
85
SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?, “SEO” esas amacı ve açılımı bakımından. SEO Google gibi Arama motorlarının tümünü içeren ve benzer SEO yöntemleri ile çeşitli optimizasyon veya iyileştirme süreçlerinin kendisidir. On Page SEO “Site İçi SEO” ve Off Page SEO “Site Dışı SEO” optimizasyonları ile iki ana farklı tekniklerle ayrılmaktadır. Bahsi geçen bu iki temel maddenin uyum sağlanması gereken 300 küsür bağımsız kriterleri bulunmaktadır. Web siteniz adına ve arama motorları üzerinde uygulanan optimizasyon çalışmaları ile ilk sayfa veya sıralara yükselmek. İç ve Dış SEO olarak temel mantıkta Yöntem, Teknik, Strateji ve Süreç gibi maddelerin tamamını barındırmaktadır.

“SEO” Kriterlerine nazaran yapılan tüm bu iyileştirme çalışmaları. Özgün, Doğal ve Güncel geliştirilmiş çalışma yöntemlerinin tamamını içermesi zorunludur. Bu çalışma faktörlerinde ise LSI (Latent Semantic Indexing) ve SEO uyumlu (Makale) veya kaliteli içeriğin sahibi olmak önemlidir. SEO, adına gerçekleştirilen tüm bu tekniklerin, Güncel ve Kaliteli içeriklere yatırım yaparak. Mecradaki potansiyel müşteri veya ziyaretçi kitlelerinin sinerjisini elde edebilirsiniz. SEO, derinlemesine ve uzun süreçli bir çalışmanın kendisidir. SEO nedir ne işe yarar sorusunu özetle sizler için cevaplandırdık. Aşağıda ise biraz daha ayrıntılı hale getirdik. SEO Nedir ve Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır, gibi detayları aşağıda bulunan alt başlıklardan inceleyebilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO” (Search Engine Optimization) kelimerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir ingilizce terimdir. Türkçe deki kavramı ise (Arama Motoru Optimizasyonu) sözcükleri ile telaffuz edilmektedir. Search Engine Optimization Nedir, sorusuna cevaben Arama motorlarında optimizasyon çalışmaları ile, Web sitelerinin basitçe taranması adına yapılan kriter kodifikasyon yöntemleridir. SEO açılımı ile anlam katan değerde Google ve Bing gibi arama motorlarında optimizasyon çalışmaları ile üst sıralarda listelenme sanatıda denilebilir.

Google ve diğer tüm arama motorlarının potansiyel ziyaretçilere doğru sonuçlar vermek adına devamlı süreç ile geliştirilmekte olduğunu unutmamak gerekir. Her bir arama motoru kendi yapılarına özgü algoritma ve gelişim dalı kullanmaktadır. Arama motorları adına hedeflenen Strateji, Geliştirme ve Optimizasyon çalışmalarının tamamında Özgün ve Doğal tekniklerin bulunması zorunludur.

SEO” genel anlamda Site İçi SEO Optimizasyonu ve Site Dışı SEO Optimizasyonu olarak iki temel madde üzerinde ayrılmaktadır. Bahsi geçen tüm arama motorlarına yönelik yapılan çalışmalar veya optimizasyon işlemlerinin tamamını kapsamaktadır. Site içi SEO kriterlerine yönelik detaylı içerik planlaması ile arama motorlarında iyileştirmeler sağlanabilir. Site Dışı SEO Kriterleri adına sağlanan tüm link inşaaları ile sektördeki popülarite ve otoriterlik elde edilebilir.

SEO” Dijital Pazarlama alanında faydalanması gereken en iyi teknik ve yöntemlerden bir tanesidir…

SEO” iyileştirme prosesinde nitelikli içeriğin oldukça mühim olduğunu bilmeniz önemlidir. Pazarlama ve reklam alanında bulunan bu sektör güncel teknikler ve süreç gerektiren çalışmaların kendisidir. Web siteleriniz üzerinde aktüel teknolojilerin kullanılması ile imkanlar doğrultusunda mecranızdaki hedef kitlenize ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Kısacası güncel ve kaliteli içeriğin kendisi ile potansiyel kitlenin aktif sinerjisini yakalaya bilirsiniz.

Bilinen Pazarlama ve reklam araçları Televizyon, Gazete ve Radyo gibi haberleşme dalları ile maliyet mukayesesinde büyük bir kazanım sağlamaktadır. SEO pazarlama dalları arasında ekonomik ve pazarlamanın yeni adı olarak kabul edilmiştir. Sektöründeki otoriterliğini koruyarak önemli bir meslek durumuna gelişmiştir.

SEO” iyileştirme çalışmaları ve geliştirme sürecini hızlandırma hedefi ile yapılan zamana dayalı bir optimizasyonun kendisidir. Her çalışma kalıcı etkileşim sağlamamakla beraber web sitenizin online itibar değerini de yükseltmez. Bu sebepten detaylı bir rakip ve rekabet analizi yapılmadan hedeflemeler geliştirmek web sitenize kalıcı zararlar yansıtabilir. Benzersiz strateji ve kullanıcı deneyimi ise ön planda tutulmalıdır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO” Kriterlerine uyulması veya belirlenen tekniklerin uygulanmasıyla, Hızlı ve Kalıcı web popülerliği elde etme sanatı olarak da düşünülebilir. SEO, Web Popülerliğinde maksimum şekilde fayda sağlasa da, sitenize ve online itibar değerlerinize kalıcı zararlar yansıtma riski de mevcuttur. Web sitenizin otoriterliğine sağlayabileceği avantajların yanı sıra analizi yapılmadan hazırlanmış çalışma teknikleri sizlere kalıcı ve kötü sonuçlar sunabilir. Yanı sıra bir çok Danışmanlar ve Ajanslar, web sitesi sahipleri adına kaliteli teknikler ile yararlı hizmetleri kalıcı olarak sağlamaktadır.

Stratejik ve analitik kuralları olan SEO çalışmaları yapmak veya yaptırmak web siteniz adına büyük oranda fayda sağlamaktadır. Ayrıca kriterlere uyum sağlamak veya belirlenen kuralları manipüle edilmeden iyileştirmeler yapmak sektörünüzde lider olmanıza yardımcı olabilir.

SEO” Uzmanı veya Danışmanlar, müşterilerine kaliteli hizmetler sunabiliyor ancak, arama motorlarının etik kriterlerini gözetmeden hareket etmektedirler. Bu sebeple uzmanlar Organik ve Doğal çalışma tekniklerini gözetmeden hareket etmemelidir. Tersine veya Agresif pazarlamacılık düşüncesi ile arama özetlerini haksız politikalar ve teknikler eşliğinde çalışma sürecinden uzak durulmalıdır. Aksine devam ettirilen müdahale ve manipüle girişimleri adına yapılan tüm çalışmalar, bulunulan sektörün tamamını şüpheli duruma düşürmektedir.

SEO” Uzmanı veya Ajans tarafından aldatıldığınızı hatta manipüle çalışmalar yaptığını düşünüyorsanız, bu durumu bizlere rapor edebilirsiniz. Gerekli mecralara tarafımızca şikayetleri yapılmaktadır…

SEO Nasıl Yapılır? Web sitenizi kullanıcı deneyimi ve ziyaretçilerin ihtiyaçları veya aradıkları bilgiyi karşılayacak şekilde optimize edilmesi gerekir. Bu süreçte profesyonel bir destek alarak uzman veya danışmanları tercih etmeniz olumlu sonuçlar almanızı hızlandıracaktır.

Kısaca SEO aşağıda bulunan iki temel teknik ile yapılmaktadır;

Site İçi SEO Optimizasyonu


Site Dışı SEO Optimizasyonu


Detaylı rakip analizi yapılarak, planlı strateji, web sitenize yüksek oranda fayda sağlar. SEO, devamlılığı ve sürdürülebilir çalışma yöntemlerini, ayrıca bu tekniklerde özgün ve doğal içeriklerin yer alması zorunludur. Güncel teknik veya kriterlere uyumlu hareket etmek, hedeflenen kelimelerde hızlı ve kalıcı etki almanıza olanak sağlar.

SEO” adına anlatılan yüzlerce içerikte teknik ve yöntemlerin geneli aynı konuya hitap etmektedir. Ancak yüzeysel içeriklerdeki anlatım biçimi gibi basit süreçlere bağlı değildir. Tüm bu çalışmalar Sabır, Süreç, Strateji, Teknik, Yöntem ve Emek gerektirir. Bu çalışma sürecinde aktif potansiyel müşterilere kısa süreliğine ulaşma sanatı ise (SEM) Search Engine Marketing “Adwords” servisini kullanabilirsiniz. SEO çalışmalarında otoriterlik süreci beklenirken bu servisten yararlanmak avantaj sağlamaktadır.

Kısacası; Web sitenizi sektörünüzde otoriter ve bıçkın bir girişimci olarak düşünün. Tüm arama motorlarını ise göbekli zengin ve kesinlikle beraber iş yapmanız gereken o büyük iş adamı olarak hedefleyin. Göbekli o iş adamı web sitenizi her ziyaret ettiğinde onu yeni güncelleme ve bilgileriniz ile etkileyin. Ancak sizi ziyaret etmesi için günlerce beklemeyin. Girişimde bulunabileceği tüm mecralarda kurumsal kimliğiniz adına olumlu tavsiyeler almasını sağlayın…

1 YORUM

  1. SEO adına araştırma sonucu buraya geldim, Detayları ile anlatman çok başarılı ve bilmeyenler için güzel bir kaynak. Bu dakikadan sora favorilerim arasındasın. Yanı sıra bu yazıyı okuduktan sonra seo çalışmalarının kolay olmadığını ve zamana dayalı bir pazarlama mecrası olduğunu öğrendim. Teşekkür Eder, Başarılarının devamını dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here