SEO Terimleri, Search Engine Optimization Kelimelerinin kısaltması olan (SEO) Uzmanı veya Danışmanlık mesleği yurtdışı kaynaklı bir sektördür. SEO alanında kullanılan terimlerin büyük bir çoğunluğu ise aktif olarak İngilizce telaffuz edilmektedir. Böylece sektöre yeni giriş yapan kişiler ve kendisini geliştirmek isteyen site sahiplerinin takıldığı en büyük kriter ise terimlerdir. SEO Lanse ise bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak için detaylıca terimlerin Türkçe karşıtlarını açıklamaları ile sizler için hazırladı.

SEO Terimleri

.htaccess

.htaccess, (Hypertext Access File) dosyası ile sunucu üzerinde farklı ve çeşitli ayarlar yapabilme imkanı sağlayan özelleştirilebilir bir dosyadır. Klasörlerin şifrelenmesi, Sayfaların Erişimi, 301 ve 404 gibi sayfaların tanımlanması. URL Yapısı vb gibi bir çok SEO Çalışmaları açısından kritik değer taşıyan önemli güncellemeleri yapabileceğiniz bir dosyadır.

301 Redirect (Yönlendirme)

301 Redirect, terimi genel olarak silinin sayfa ve yazıların URL yapılarının silinmesi durumunda kullanılan bir tekniktir. İlgili URL’in Farklı Bir URL’e yönlendirilmesine 301 Redirect tekniği kullanılmaktadır. 301 Redirect kodu ile kullanılan teknik var olan sayfanın silindiğini ve uygun veya uyumlu olan sayfaya yönlendirildiğini belirtir. SEO Çalışmalarında oldukça önemlidir. Bunun yanında Domain (Alan Adı) değişikliğine giden sitelerde kullanması önemlidir. SEOLanse.com domaini olan bir siteyi, SEOLanse.net adresine 301 ile yönlendirilebilir.

Google Ads (Adwords)

Google Ads, Google tarafından sağlanan bir servis olup tıklama başına maliyet ile reklam potansiyeline sahip olma imkanı verir. Adwords üyeliğiniz ile arama motorunda çeşitli seçenekler ile sonuçlar üzerinde ücret karşılığı web sitelerinizin reklamını yapabileceğiniz bir platformdur. Profesyonel optimize edilmiş bir Ads ile yeni Potansiyel müşteri veya ziyaretçiler elde edebilirsiniz. Adwords‘e Yandaki Linkten Ulaşabilirsiniz.

Google Ads Keyword Planner (Adwords)

Google Ads Keyword Planner, ile reklam vermek istediğiniz süreçte anahtar kelimelerinizi belirlemeniz durumunda kolaylık sağlayabilir. Önceki dataların verilerini göz önünde bulundurarak doğru kelimeye ulaşmanızı sağlar. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bir servistir. Ancak bu servisin dataları direkt olarak Adwords veya Google Ads’ye dayalı olduğu için SEO Açısından doğru bir kaynak niteliği taşımamaktadır. Ancak girişim süreçlerinde doğru kararlar verebilme adına ve ipuçlarına ulaşma adına ücretsiz servisten yararlanmak faydalı olacaktır. Özetle; anahtar kelimeniz ile araştırmalar yaptığınızda rekabet düzeyini ve aranma hacimleri hakkında detaylı bilgilere ulaşarak bir proje haline getirebilirsiniz.

Alexa

Alexa, web siteniz üzerinde sörf yapan ziyaretçiler doğrultusunda kendi kriterlerine göre değerlendiren bir servistir. Ancak 3 5 dolar karşılığında manipüle olabilme ihtimali olduğunda bu terime pek takılmayın derim. Bilginiz olması açısından detaylandırmak istedim.

Algorithm (Algoritma)

Algorithm, Arama Motorlarının üzerinde kullanılan yeni nesil bir teknolojidir. Google tarafından ve tarafınca ifade şekliyle kullanılan Algoritma terimi SEO dünyasında oldukça kritik süreci barındırır. Arama Motorları belirli aralıklar ile algoritma yapılarını güncellemekte ve ziyaretçiler için en doğru şekliyle optimize etmektedirler. Özellikle SEO sektöründe her güncelleme sonrasında problemler veya daha iyi çalışmalar gerektirdiğini kriter haline getirmektedir. Bu değişkenlere ayak uydurmak ve bir uzman vasfında düşünerek gerekli kaynaklar ile araştırmalar yaparak yeni tekniklerin geliştirilmesi önemlidir.

Alt Tag

Alt Tag, Etiket HTML ve CMS kolaylığı ile resimlerin etiketlerinin içinde var olan bir terimdir. Bu etiket terimi ile resimlerinizin alternatif metinlerini doldurarak doğru yönlendirmeler yapabilirsiniz. Alt Etiketi ile arama motorlarında etkileşim alabilir ve ilgili resmin ne olduğuna dair ziyaretçi veya müşterilerinizi yönlendirebilirsiniz.

Google Analytics

Google Analytics, Ücretsiz bir web site performans analiz servisi olup geliştirilmiş alt yapısı ile kullanıcı deneyimi kriterlerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Her web sitesi sahibi veya yöneticisinin kullanması önerilir. Web sitesine yönelik trafik kaynaklarını analiz edebilir ve Giriş çıkış sayfasındaki etkileşimleri görerek ilgili sayfada optimizasyon süreçlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Anchor Text (Çapa Metin)

Anchor Text (Çapa Metin), Her hangi bir verilen linkin üzerinde olan metinin adına yazılan terimdir. SEO Alanında oldukça önemli ve verilen linklerin etkileşimi ilgili metin üzerine aldığını unutmamak gerekir. Ayrıca ilgili metinler ile arama sonuçlarındaki sıralamanın belirleyicisidir.

Article Marketing

Article Marketing, içerik pazarlama alanında kullanılan bir terimdir. Kişiler veya Kurumların profesyonel içerikler ile alanında uzman oldukları bilgilerindirici makalelerle Article Marketing, terimini yerine getirmektedir. Makale Pazarlama oldukça etkili ve ücretsiz bir yeni nesil pazarlama yöntemlerindedir. Dijital Reklamcılık ve Halka ilişkiler alanında düşünürsek, Markalaşma ve Farkındalık Sürecini Kalıcı Bir Şekilde Destekler.

B2B (Business to Business)

B2B’nin İngilizce Açılımının “Business to Business” kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltılmış halidir. B2B ile şirketler arasında pazarlama niteliği oluşturur ve satış sürecine verilen bir kısa tanımıdır. E-Ticaret yapılanmasında yaygın kullanılarak bayilik satışlarında aktif rol oynar.

B2C (Business to Consumer)

B2C, “Business to Consumer” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir terimdir. Türkçe açılımı ise “İşletmeden Tüketiciye” anlamını taşıyan bir e-ticaret modelini oluşturur. B2C ile her hangi bir ürünün veya hizmetin fiyatları ve detayları net bir şekilde belirtilir. Alınan ürün veya hizmetin teslimi, garantisi, ve fiyat gibi özellikleri satış sürecinde belirlenir.

Backlink

Backlink, her hangi bir sitenin farklı bir siteye verdiği link ile arama motorlarında etkileşim sağlayarak ilgili kelimesinde yükseliş göstermesini kolaylaştırır. Ancak sitenin kalite ve otoriterlik değerlerine koruma adına farklı Backlink çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar DoFollow ve NoFollow gibi farklı seçeneklere ayrılır.

Not: Güncellenecektir…