SEO Uzmanı Nasıl Olunur?, sorusunu netleştirmek amacıyla hazırlanan bu içerik tüm sorularınıza cevap verecektir. Kullanıcı Deneyimi kriterleri ile web siteleri üzerinde optimizasyon süreçlerini tamamlaması ilk etap da oldukça önemlidir. Yalnız her sektör ve kelime rekabetine göre deneyimle süreçleri kesinlikle farklılık göstermektedir. Tek bir yöntem ve teknik ile kesinlikle her çalışmada başarı söz konusu değildir. Ancak sektörde bolca SEO Danışmanı olması durumundan SEO sektörünün en büyük açığı güven durumudur. Dijital mecranında ayrıca bir büyük açığı web sitelerinin kaliteli içeriği ve kullanıcı deneyim niteliğidir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?, sorusuyla akıllara takılan konulardan bir tanesi Uzmanlık alanında profesyonel destek için vazgeçilmez kriter kesinlikle tecrübedir. Deneyim, Bilgi ve Uzmanlık alanının doğru kullanılması oldukça önemlidir. Ancak daha önce hiçbir projede yer almayan uzman kavramını kendine özveri ile yakıştıran kişiler tarafından büyük sorunlar yaşatılabilir. Yeterli tecrübeye ve bilgiye sahip olmayan kişilerin çeşitli projeleri çöp etmesi ise ayrı bir trajikomik durumdur. Bu yazımız ise çalışma yapacak veya personel niteliğinde çalıştırılacak SEO Uzmanı adına sizler için bir rehber niteliği taşıyabilir. Ancak SEO Uzmanı olarak alanında profesyonelleşmenin hiç de zor olmadığını unutmamak gerekir.

SEO Uzmanı, kavramı bu aralar oldukça popüler hal almıştır. Ancak bu durumu bir meslek haline getirme düşüncesi ise tecrübeye dayalı bir konu olması yanlış meslek seçimi ile sonuçlanabilir. Aksine bir çok genç arkadaşlarımız SEO sektöründe kendilerini geliştirme durumunu göz ardı ederek kitabın ortasından dalması da ayrı bir durumdur. SEO Uzmanı olmak nasıl veya hangi kriterleri barındırır. Yada nasıl bir eğitim süreci veya yolun izlenilmesi gerekmektedir. Bu gibi soruları makale içerisinde bulabilecek ve kendinizi kanıtlayarak profesyonel hale getire bileceksiniz.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı Nedir?, sorusuyla ilk anlaşılması gereken durum kesinlikle arama motorlarına uyumlu süreç ve çalışmaların tamamlanmasıdır. Optimizasyon süreçlerinde gereken kriterler, Değerlendirme, Analiz, Çalışma Süreçleri, Takip ve Raporlama çalışmalarının uzman tümüne hakim olması gerekmektedir. Ayrıca tüm bu çalışmaları bir birini takip edecek şekilde disiplinli yürütmelidir. Bütün bu çalışmaları sorunsuz gerçekleştiren kişinin kendisine SEO Uzmanı denir.

Önemli bir konu ise SEO Uzmanı üzerine kendini geliştiren kişiler kesinlikle bu bilgi ve tecrübe ile kısıtlı kalmamalı sürekli olarak kendisini geliştirmelidir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?, sorusunu yöneltirken ilk benimsenmesi gereken konu özgün ve doğal aksiyonların gösterilmesidir. Bir ziyaretçi gibi düşüne bilmek ve doğru yönergeler ile arama motorlarında başarı elde etmesi kritik bir durumdur. Çalışma yaptığı sektörün gelişim süreçlerinden tutunda, rakip web sitelerinin güncel veya geçmişe dayalı çalışmalarını analiz etmesi gibi bir çok kriterlerin araştırmasını yapmalıdır. Bilgi ve tecrübe dahilinde anti seo kavramı ile tabir edilen çalışmalara engel olabilme bilgisine sahip olması oldukça önemlidir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?, bir uzman niteliği taşıyan kişi veya danışmanların kesinlikle kendinize özgü teknik ve yöntemler geliştirmelidir. Muhakkak çeşitli tekniklere mutabık kalarak hareket edilebilir. Ancak SEO çalışmaları tek bir formülünün olmadığı aşikardır. Bu sebeple uzmanlık alanında profesyonel sonuçlar sergilemek isteniliyorsa dene yanıl sistemi üzerinde öz veri ile aksiyon göstermek oldukça önemlidir. Açıkcası kaynaklarda yazılanlar yüzeysel konulardan bahsedildiği üzere ilgili alanınızda pekte uzmanlaşmış olmazsınız. Her işte olduğu gibi ezbere hareket etmek veya sınırların dışına çıkmamak uzmanlaşmak için bir engel olduğunu unutmamak gerekir.

SEO Uzmanı olmayı hedefleyen bir kişi kesinlikle bir inşaa oluşturmalı ve sahip olduğu web siteleri alanında veya sektöründe otoriterliği baz almalıdır. Aksine kazancın %50’elisini dış seo tekniklerine harcamak durumunda kalabilir. Site Dışı SEO’dan kastım bir haber siteleri ağı, Blog yapılanması gibi çeşitli ücretsiz servislerden yararlanabilirler. Bunun dışında sosyal medya profilleri oluşturarak takipçi veya beğeni üzerine belirli bir kitleye ulaşarak reklam potansiyeli oluşturabilirler. Sonrasında tüm bu fırsatlardan yararlanarak fakrlı teknik veya yöntemler deneyerek kendilerini geliştirebilir ve olumlu sonuçlar alma yolunda gelişim sürecini tamamlayabilirler.

SEO Uzmanı olmayı hedeflemeden önce ayrıca arama motoru optimizasyon (Search Engine Optimization) sürecinin kesinlikle doğal ve etik çalışmaların tümünü kapsadığını bilmekte fayda var. Her hangi bir proje üzerinde analitik ve kullanıcı deneyimine uygun yaratıcı geliştirmeler söz konusudur. SEO Uzmanı olmayı hedefleyen kişiler güncel gelişmeleri ve dünya üzerinde dijital mecraya yansıyan süreci takip etmelidir. Sonuç olarak algoritmalar anlık güncelleniyor ve uyum sağlamak için araştırma yapmak veya SEO Uzmanı olmak için en doğru öğrenme sürecidir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Kriterler

SEO Uzmanı olabilmek için araştırma ve geliştirme özelliklerini devamlı süreçte gerekmektedir. SEO belirli kriterler yapılırken her uzman kendi teknik ve yöntemlerine hakim olmalı sürekli geliştirilmelidir. Ayrıca SEO Uzmanı olmadan aşağıda yazan 6 temel maddeye hakim olmalıdır.

Programlı ve Disiplinli Çalışma, sisteminde kesinlikle planlı çalışmak her an sorunsuz süreci yaratır. İstikrarlı ve disiplinli aksiyon göstermek SEO Uzmanı için önemli ve kilit kriterlerdendir.

Teknik ve Yöntemlere Hakimiyet, durumu devamlı olarak geliştirme aksiyonlarını barındırır. Özetle teknolojinin takibini ve web sitelerinin algoritmik çalışma mantığının öğrenilmesi özellikle arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Hizmet üretimi sağlamak amacı ile güncel teknolojiye hakim olmanız geremektedir.

Analitik Planlama ve Gözlemleme, yüzlerce veri ve dataları uyumlu değerlendirmek ve analizler doğrultusunda hareket etmek önemlidir. Özellikle hatalı girişleri sorunsan durumları anlık çözümlemeler yapabilme SEO Uzmanlığının bir faktörüdür. Stratejik düşünme ve analizin başarısı analizi yapan uzmanının kabiliyetine bağlıdır.

Etik Çalışmaları Benimsemek, oldukça doğal çalışmalar adına önemlidir. SEO teknik ve yöntemlerinin bir kısmı kötüye kullanım çalışmalarını barındıran bir sektör olduğunu unutmamak gerekir. SEO Uzmanı olmak isteyen her kişi etik ve yararlı teknikleri hedeflemesi mühim bir kriterdir.

Gelişme ve Geliştirme, diğer adıyla araştırma yapmak SEO sektörünün en önemli noktalarındandır. Özellikle arama motorlarının belirli aralıklar ile güncelleme yaptığını bilmek ve bu güncellemelere ayak uydurmak veya geliştirme yapmak vazgeçilmez bir kriterdir.

Güncel ve Yaratıcı Düşünme, düşünmenin direk odak noktası SEO kriterleri arasında bulunan kullanıcı deneyimine bağlıdır. Ziyaretçiler arasında çoğu insanlar görsel deneyimleri ön planda tutarken, bazıları ise matematiksel ve kaynak niteliği taşıyan yaratıcılığa önem vermektedir. SEO Çalışmalarında ise bu sürecin her iki maddesine de uyum sağlamak önemlidir. Çalışmaların hem teknik süreçlerine hem de kullanıcı deneyimi ile tasarım çalışmalarına yaratıcı ve güncel hamlelerin yapılması bir kriterdir.

SEO Uzmanının Bilmesi Gerekenler

 • Domain ve Hosting Yönetimine Hakim Olmalı
 • Temel Seviyede Kodlama ve Yazılım Bilgisi
 • Search Console ve Analytics gibi Araçlara Tam Hakim Olmalı
 • Site İçi SEO Kriterlerinin İdeal Kullanım ve Yapılarını Bilmeli Uygulamalı
 • SEO Araçları üzerinde Analizleri Yorumlayabilmeli
 • Rakipleri Analiz Etme Potansiyeline Sahip Olmalı
 • Sektörü Tam Anlamıyla Data Haline Getirip Analytics Sürece Dahil Etmeli
 • Google Adwords ve Keywords Planner Aracını İyi Bir Şekilde Kullanmalı
 • Rekabet Derecesi Yüksek Kelimeleri Tesip Edebilmeli
 • Sayfa veya Site İçi Anahtar Kelime Yoğunluğunu Analiz Edebilmeli
 • Google’ın Hızlı, Yavaş ve Manuel İndexleme Kriterlerini Bilmeli
 • Search Console üzerinde Sitemap.xml, Robots.txt ve htaccess gibi Dosyaları Yönetebilmeli
 • Sayfa ve Yazıların İçerik Kontrolünü Yaparak SEO Uyumluluğunu Sağlamalı
 • Yazı ve Sayfaların Anahtar Kelime Kriteri ile Optimize Edebilmeli
 • Sosyal Medya Yönetimine Hakim Olmalı
 • Güncel Backlink Kaynakları Oluşturmalı ve Doğru Paylaşımlarda Bulunmalı
 • Google vb Arama Motorlarının Algoritma Güncellemelerini Yakından Takip Etmeli ve Uyum Sağlamalı
 • Projenin Gerileme Süreçlerinde Hızlı Kararlar Alarak Kritik Tespitler Yapabilmeli