SEO

SEO » Search Engine Optimization

SEO, dijital pazarlama modellerinde sürekliliği gereken yeni bir reklam stratejisidir. Hizmet verilen kesimde liderlik için gereken yöntemlerin tamamını kapsar. Sektörünüzde önder olmanız için gereken tüm kelimelerinizde ilk sıralarda yer alarak aktif ziyaretçilere ve potansiyeli yeni müşteri kitlelerine sahip olabilirsiniz. Search Engine Optimization, reklam modeli, yatırım maliyeti en az, kar oranı en etkili yeni nesil bir reklam prototipidir.

SEO, bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması onun kaliteli bir web sitesi olduğu anlamına gelmemektedir. Yani arama motorları yaptıkları sıralamayı web sitelerinin kalitesine bağlı olarak yapmamaktadır. Bu demek oluyor ki kalitesiz ve verimli olan bir web sitesinin bile arama motorunda üst sırada yer alması oldukça mümkündür. İşte tüm bunlar başarılı Seo çalışmaları ile mümkün kılınmaktadır.

SEO Nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” olarak anlamına gelmektedir. Arama motorlarında tamamen “ücretsiz”, “doğal”, arama sonuçlarından sonuç alma potansiyelini organize ederler. Google, Bing ve Yahoo gibi tüm büyük arama motorları, web sayfalarının videolar veya yerel listeler ve diğer içerikler ile. Gösterilir ve arama motorunun kullanıcılarla en alakalı olduğunu düşündükleri durum sözde temel konuda sıralanmış birincil arama sonuçlarına arama yapan kişilere gösterir.

SEO “Search Optimization” kelimelerinin kısaltılmış halidir ve arama motorlarında web sitelerinin daha kolay bir şekilde taraması için teknik kriter düzenlemeleridir. Türkçe olarak da arama motoru optimizasyonu deniliyor. Arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme çalışması olduğundan dolayı kurum veya kuruluşların markalaşması için çok önemlidir. Kurum ve kuruluşlar için yapılan çalışmalarına da seo denilmektedir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yapılırken öncelikle projenin sahibiyle aylık ve yıllık hedefler belirlenir ve belirlenen hedefler doğrultusunda sektördeki rakipler analiz edilir. Rakipleri analiz ederken, sadece aynı sektör içerisinde yer almalarının yanı sıra aynı segmente hitap eden kuruluşların olmasına dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlara dikkat edildiği süre yapılan analiz daha gerçekçi sonuçlara ulaşacaktır. Analizi yaparken arama motorlarında alt ve üst sıralara çıkan kuruluşların web siteleri mercek altına alınarak. Web sitelerinin ilk sayfaya çıkmak için ne yaptıkları ya da ne yapmadıkları için son sıralarda yer aldığı gibi soruları sorulur. Rakip firmaların çalışmaların ne yapıp, ne yapmadığı konusunda ayrıntılı ve kıyaslama bir analiz yaptıktan sonra anahtar kelimesi araştırması yapılmalıdır.

Sektörde en çok araştırma yapılan site ve site içeriyle uyumlu anahtar kelimeler belirlenir. Bu anlamda en popüler anahtar kelimeleri seçmek yeterli olmaz. Aynı zamanda kuruluşa uyumlu olması ve hedef kitlenin ruhuna yansıması gerekir. Anahtar kelimeler belirlendikten sonra atılacak bir sonraki adım is Site içi çalışmalarıdır. Anahtar kelimelere yönelik site içeriği düzenlenir. Bu düzenleme ile link yapısı, kodlama hataları ve benzeri gibi SEO çalışmalarının olmazsa olmaz düzenlemeleri yapılır. Daha sonra sosyal medya stratejisi belirler. Bu strateji de sosyal medyada ne tür içerikler paylaşılırsa maksimum veri elde edilebilir.

Sosyal medya da hangi tür içerikler daha çok dikkat çeker ya da sosyal medya da en çok eler paylaşılır? Gibi soruların cevabı bulunarak siteyle uyumlu sosyal profil hazırlanır. Kuruluşların aldığı hizmetini kaliteli olarak nitelendirilebilmesi için yapılan çalışmaların şeffaf bir şekilde sunulmasına dikkat edilmelidir. En son olarak da yapılan çalışmalardan adım adım haberdar olmak için yapılan Seo çalışmasıyla ilgili gerekli raporlamalar hazırlanır.

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Seo site içi ve site dışı çalışmalar olarak 2 guruba ayrılmaktadır. Site içi çalışmalar genellikle sitenin zaman zaman güncellenmesine ve site içerisindeki. Yazıların google gibi arama motorlarında en çok aranan kelimelerin boldlanması şeklinde yapılan çalışmaları içerisinde barındırır. SEO çalışmalarında site dışı uygulamaları ise sitenin diğer sitelerden seo çalışması uygulanan siteye yönlendirme durumudur ki buna backlink denir. Bir web sitesi başka sitelerden ne kadar backlink alıyor ise arama motorlarında o kadar üst sıralarda çıkar.

Fakat hem Site içi hem de site dışı çalışmalarının doğal olması gerekmektedir. Çünkü arama motorlarını kandırmak hiç de kolay bir iş. Değildir ve arama motoru web sitesinin doğallığından şüphe duyduğunda o siteyi anında bloke edebilmektedir. Bir web sitesinin bloke edilmesi demek sitenizin artık arama motorları tarafından listeye girememesi anlamına gelir. Bu durumda giderek ziyaretçi kaybı yaşanır çünkü kişiler siteyi arama motorunda göremezler. Fakat siteye sadece web sitesi adresini tam olan kişiler bulabilir olsa de bunun çok ciddi bir avantajı olmayacaktır.

İşte bu gibi sıkıntılara maruz kalmamak adına web sitelerinin Seo çalışmaları bu işi en iyi bilenler tarafından yürütülmelidir. Bunun yanı sıra web sitesi sahibi de zaman zaman site içeriklerinde güncelleme yapmalıdır. Özellikle çalışması yeni bir site için gerçekleştiriliyor ise oldukça dikkatli davranmak gerekir. Çünkü gereğinden fazla backlink alan yeni bir site arama motorunun gözünde şüpheli durumundadır. Bu gibi durumlarda arama motoru yeni bir sitenin nasıl bu kadar popüler olduğunu sorgulamaya başlayacaktır. İyi bir Seo çalışmasından yavaş yavaş sonuç alınıyor olsa da alınan bu sonuçlar uzun soluklu olacaktır. Bazı çalışmalar ile bir haftada da sonuç alma imkânı bulabilirsiniz fakat web sitesinin sıralamadaki düşüşü de aynı doğrultuda olacaktır.

Tarih: 05.07.2018