Site Dışı SEO, adına belirlenen tüm kriterlere uyum sağlamak, firma veya kuruluşunuzun mecradaki imajını yeniler ve popülerliğini kolaylaştırır. Sayfa Dışı SEO tekniklerinin mecradaki popülarite değerlerinin neredeyse yarısını kapsamaktadır. Bu yazımızda belirteceğimiz teknik ve yöntemler dahilinde hareket ettiğinizde sizlerde otoriter bir web sitesi sahibi olabilirsiniz. Yanı sıra her dış seo tekniklerinin siteye yararı olmayacağı gibi, zarar verme durumu da oldukça yüksektir. Çalışmalar yapılırken manipüle teknik ve yöntemlerden uzak durulmalıdır.

Site Dışı SEO Ne Demektir?

İlk etap da sitenizde kopya içeriğe kesinlikle yer vermemeli ve içeriklerin özgün veya doğal olmasına özen göstermelisiniz. Bu durum iç ve dış seo tekniklerinin temelini oluşturmaktadır. Kaliteli ve otoriter web siteleri sizlere referans olsa dahi insanlara yararlı bilgiler aktarmadığınız sürece popülerlik kalıcı olmayacaktır.  Tüm bu çalışmalar doğru orantıda ve dikkat edilmesi durumunda online itibar değeriniz yükselecek ve bilinirliğiniz artacaktır. İlgili kelimelerde yükseliş adına öncelikle kaliteli ve yararlı içeriğin sahibi olduğunuzu keskinleştirin.

Site Dışı SEO Nedir?

Site Dışı SEO Nedir?, web sitenizin dışında yapılan iyileştirme çalışmalarının yarattığı tüm aksiyonların kendisini kapsar. Basitçe diğer “Kaliteli ve Otoriter” Haber, Blog vb sitelerden sağlanan referans link (Backlink) bağlantısıdır. Arama motorlarında var olan pozisyonlarını iyileştirme amacıyla sitenize sağlanan Backlink kriteri ile desteklenir ve tamamlanır. Tüm bu süreçte yapılan dış seo çalışmaları “Kaliteli, Özgün ve Doğal” içerikler ile devam ettirilmelidir.

Başarılı Site Dışı SEO Uygulama ve Çalışmaları

Söz konusu bu kritere yerinde uyum sağlayarak sektörünüzde vazgeçilmez bir otoriterlik elde edebilirsiniz. Sektörünüz ile uyum sağlayan sitelerden tanıtımlar ve backlink inşaları elde etmek büyük oranda fayda sağlayacaktır. Sosyal Medya gibi potansiyel backlink fırsatlarını vaktinde kullanmalı ve kitlenize seslenecek kalıcı profiller oluşturulmalıdır.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Bütün bu çalışmalar yerine getirilirken, Özgün ve Doğal hareketler yapmanız oldukça önemlidir. Unutmayın ki tüm arama motorları ziyaretçilere en doğru olan bilgileri sunmayı hedefler. Bu durumda yapılan dış SEO iyileştirme çalışmalarının tümü sektöre ait ve kesinlikle özgünlük kriterlerine uyum sağlamalıdır. Sektörünüzde otoriter olan bir siteden Backlink elde etmeniz sıradan etkileşime göre çok daha yüksektir.

Site Dışı SEO’da Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Açıkçası bütün arama motorları web sitenizin değerini ve sıralama pozisyonunu Backlink ve diğer kriterler ile kıyasladığını unutmamak gerekir. Backlink ihtiyacında sektörünüz ve içeriğiniz ile uyumlu olmasının değerini kavradığınızı düşünüyorum. Tüm bu sürecin Aksine ve tersine işlemlerde uzak durmalı ve organik sürece önem verilmelidir.

Site Dışı SEO Çalışmaları Neleri Kapsar?

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?, Duymak istemediğiniz bir konu ise arama motorları adına yapılan çalışmalar süreç, emek ve süreklilik gerektirir. Bununla beraber mecranın her alanında referans ve tavsiye ediliyor olmak dijital pazarda herkesin hedefidir. Tüm arama motorları tavsiye edilen ve referans kitlesi bol olan siteleri öne çıkarma taraftarıdır. Böylece site dışı SEO ise referans ve tavsiye edilme türlerine ve mantığına varmaktadır.

Site Dışı SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? (Başarılı SEO Uygulamaları)

Farklı bir değişle, her hangi bir sitenin, web sitenize link vermesi seo açısından vazgeçilmez bir kriterdir. Böylece sitenize sağlanan backlinklerin içerik uyumu ve özgünlük statüsü oldukça önemlidir. Aksine çöp web siteleri üzerinden alınan veya verilen linkler iki taraflı hiç bir fayda sağlamayacaktır. Yanı sıra kötü sonuçlarda doğurabilir. Çünkü Google’ın sürdürüle bilir manipüle çalışmalarını indirgemek adına ciddi algoritmaları bulunmaktadır. Böylece otoriterlik yolunda samimiyet ve nitelikli içerik popülerliğini deneyin.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılmalıdır?

İçerik tamam sıra otoriterlik ve popülerlik yolunda ilerlemek. Bu durum da ise organik süreç devreye girmektedir. Aşırıya kaçılmış bir link inşası kısa zamanda etkileşim yaratabilir. Ancak siz uzun süreçli bir popülerliğin peşindesiniz. O halde yapılan tüm çalışmaların günlere aylara belkide yıllara yayılması web sitenizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Backlinkleri aynı sektör ve mecrada bulunan sitelerden tercih edin.

Off Page SEO Nedir? Kabul Gören Site Dışı SEO Kılavuzu

Maddiyat konusunda müsaitseniz kendi rakiplerinizi oluşturun ve detaylı mikro blogların sahibi olun. Ayrıca bu tür çalışmalar yaparken, Alt Sayfa, Kategori ve Blog Yazıları gibi yapılara yaymak organik sürecin önemli bir parçasıdır.

Site Dışı SEO ( Dış SEO ) Nedir ? Site Dışı SEO Nasıl Yapılır

Sosyal Medya profillerini aktif kullanmanız geri sinyaller ile arama motorlarında otoriterlikle beraber sayfalarınızın hızlı index almalarına etkisi olacaktır. Özet; Nitelikli ve kaynak vasfı taşıyan içeriklerin sahibi olun.

Off Page Seo, Site Dışı Seo Nedir ve Nasıl Yapılır?
Site Dışı SEO Kriterleri
  • Stratejik Hareket ve Aksiyonlar Yapılmalıdır.
  • Rakip Web Siteleri Analiz Edilerek Link İnşaları İncelenmelidir.
  • Backlink İhtiyaçları Aynı Sektör ve Benzer İçerikler İle Alınmalıdır.
  • Çöp Sitelerden Backlink Alınmamalıdır.
  • Rakip Sitelerin Backlink Kaynaklarından Link Sağlanmalıdır.