Sitemap, genel olarak web sitesi içersin de bulunan tüm URLlerin listesine verilen isimdir. XML dosyası üzerinde belirlenen kodlama eşliğinde listelenmektedir. Bu sayede arama motorlarının web siteleri üzerinde bulunan URLleri kontrol ederek indexlenmesini sonuçlandırır. Arama motorları web sitelerini taramadan geçirirken hangi URLlerin yeni olduğunu ve indexlenmesi gerektiğini saptayabilir. Sitemap (Site Haritası)’nın bir kolaylığı ise arama motorlarına anlık olarak bilgilendirme sağladığı için içeriklerin kopyalanma durumunu azaltır.

Site Haritası, mantığı genelinde URLleri arama motorlarına bildirme ve indexte protokolünü tamamlar. Bu sayede web sitenize girilen her bir içerik anlık olarak eklenmiş olan arama motorlarına bildirilir ve ardından tarama gerçekleşir. Doğrulu ve içerik kalitesine göre değerlendirmeye alınarak ilgili rekabet durumuna göre arama sonuçlarında hızlıca listelenir. SEO konusunda ise Sitemap oldukça yararlı ve web sitenize girilen içeriklerin en doğru şekilde arama sonuçlarında listelenmesini sağlar.

Sitemap (Site Haritası) Nedir?

Site Haritası Nedir?, web sitenizde yayınladığınız, Sayfa, Yazı, Kategori ve Etiket gibi bir çok içeriklere ait (URL) linklerinin bulunduğu bir xml dosyasıdır. Sitemap dosyası ile web sitenizi arama motorları örümcekleri detaylıca tarar ve etkili şekilde indexlenmesini sağlar. Site Haritası, web sitelerinin tamamında bulunması gereken ve SEO adına önemli bir kriter haline gelmiştir. Site Haritaları (Sitemap) kendi başına index alamayacak sayfaları belirli aralıklar ile Google vb arama motorlarına bildirmektedir. Böylece belli aralıklar ile gelen örümcekler hızlıca yeni eklenilen veya var olan, sayfa, yazı, kategori ve etiket gibi içerikleri indexler.

Sitemap Nedir? Google vb arama motolarının bot gibi siteleri tarayan örümcekleri, daha iyi bir biçimde taraya bilmesi ve indexlenmesine rehber olan xml dosyasıdır. Sitemap, Türkçe’de ise Site Haritası karşılığını taşımaktadır. Sitemap dosyasının web dünyasındaki bilinir uzantısı .xml’dir. Tüm arama motorlarının indexlenmesine hızlı ve büyük etkisi olan tek bir kriter sitemap yani site haritasıdır. Web sitenizi tarayan botlar, sitemap dosyası ile hangi sayfaların ne kadar sıklıkla ve en son ne zaman indexlendiğini takip etmektedir. Ayrıca sitemap seçenekleri ile site içersin de bulunan sayfa veya yazılarınızın önemini derecesini belirtebilirsiniz.

Site Haritası (Sitemap) kullanan bir sitenin, arama motorları üzerinde index alma süreci ayrıntılı ve hızlı sonuçlanmaktadır. Özellikle GoogleBot, web sitesine giriş yaptığında direkt olarak sitemap üzerinden web sitesine eklenmiş olan sayfaları bulur. Böylece xml dosyasında bulunan URLlerin detaylarını alır ve önem derecesi veya yeni eklenme durumuna göre indexler. Basitçe sitemap kullanmaya başladığınızda web sitenizin index hızı ve sayısı ciddi oranda artacaktır.

Google Search Console – Sitemap (Site Haritası) Ekleme

Google, üzerinde web sitenizi detaylı yönetmek için bir Search Console aracına sahip olmanız gerekiyor. Kısacası, bir Google hesabı oluşturmalı ve Search Console üzerinden web sitenizi ekleyerek FTP veya Meta Tag eşliğinde doğrulayabilirsiniz. Doğrulama sonrasında Webmasters Tools üzerinden site haritalarını ekleyebilir ve hızlıca index almasını sağlayabilirsiniz.

Site Haritası Oluşturma ve Gönderme

Site Haritası Oluşturma; günümüz teknolojilerinde oldukça basit ve kolaydır. WordPress kullandığınızı var sayarsak bir eklenti aracılığı ile anında sitemap sahibi olabilirsiniz. WordPress, kullanıcıysanız Buradan gerekli eklentiyi indirerek yükleyebilir veya eklentiler sekmesinden sitemap şekliyle aratarak sahip olabilirsiniz. Ancak özel bir kodlama yapısı kullanan web sitesine sahipseniz, XML Sitemap Oluşturucu aracılığıyla çözebilirsiniz.

Site Haritası Gönderme; Search Console hesabınızı var olduğunu düşünürsek buradan ilgili sekmeye ulaşarak sitemap ekleme sürecini tamamlayabilirsiniz. Biraz daha detaylandırmak gerekirse Search Console üzerinden web sitenizi seçerek belirteceğimiz yönergeleri dikkatlice takip edin. Search Console üzerinden sol taraftaki menüyü takip ederek Tarama butonuna tıklayın. Ardından alt sırasında bulunan Site Haritaları sekmesine tıklayarak, sol üst tarafta bulunan kırmızı buton yani; SITE HARITASI EKLEME / TEST ETME alanına tıklayın ardından açılan menuye /sitemap.xml/ uzantılı sitemap haritasını yazın ve ardından gönder butonuna tıklayın. Böylece site haritanızı Google’a göndermiş oldunuz. Ayrıca var olan tüm (URL) yani linkleriniz kısa süre içersin de taranabilir hale gelmiş olacaktır.

Not: Her sitemap eklentisi belirlenmiş isim veya uzantılar ile çalışmaya bilir. Eklentilerin kendine göre uzantıları mevcuttur veya değişebilir. Direk olarak sitemap.xml şekliyle eklemeden önce eklenti üzerine araştırmalar yapmanız tavsiye edilir.