SEO adına yapılan tüm çalışmalar bilindiği üzere ziyaretçi veya potansiyel yeni müşteriler adına yapıldığı gayet aşikardır. Yalnız bu çalışmalar yapılırken dikkat edilmesi gereken teknikler ve Site İçi SEO yapısının bir kriteri olan Site Hızını unutmaktayız. Böylece kaliteli çalışmaların etkileşimi ve ziyaretçilerinizin sizi tercih etmesi gayet çelişkili olmaktadır. Tüm kriterlere uyum sağlarken site hızını listenin başına almanız tavsiye edilir.

Bu sebeple her şey den önce web sitenizin kullanıcı deneyimi kriterlerine ve en önemlisi de web sitenizin hızıdır. Site Hızının SEOya Etkisini dile getirmek gerekirse giriş çıkış sürelerinden söz etmek doğru olacaktır. Hızlı ve performanslı çalışmayan web sitelerini arama motorlarının sevmediği gibi ziyaretçilerinde terk etme sebebidir. Otoriterlik sahibi olmak istiyorsanız iyi bir sunucu ve temiz kod yapısına sahip yazılıma ihtiyacınız var demektir.

Site Hızının SEO Üstündeki Etkisi

Web siteniz ne kadar performanslı ve hızlı geri dönüş sağlar ise gelen ziyaretçinizi sayfalarınızda dolaşma ve kaynak arama taraftarı olacaktır. Doğal olarak web siteniz içerisinde ve sayfalarınızda geçirilen süre yükselecektir. Bu sebeple Analytics ve Alexa gibi analiz ortamlarında değer elde edeceksiniz. En önemlisi de “Hemen Çıkma Oranları” kriterinde düşüşler olacaktır.

Site Hızının SEOya Etkisinden bahsetmek gerekirse ilk olarak çoğu web sitesi kullanıcısı bu sorundan muzdarib ve çözüm arama peşindedir. Ancak yeterli kaynak ve profesyonel destek alamadıkları için sorunların pekte çözüme ulaşıldığı söylenemez. Site Hızının SEO Üzerindeki Etkisinden söz etmek gerekirse bir Backlink kadar önemli içerikleriniz SEO Uyumluluğu kadar da değerlidir. Bu sebeple yerinde ve zamanında çözülmediği sürece arama motorlarında otoriterlik beklemek trajikomiktir.

Bu yazımızda ve kategorimizde Site Hızını Nasıl Yükseltirim sorusuna aydınlık getirmek ve bunu nasıl yapacağınızı anlatmak amacı ile hazırlanmıştır. Sitenizin hızlı olması ziyaretçiler dışında arama motorları botlarının web sitenizde rahat dolaşabilmesini sağlar. Böylece daha fazla sayfa ve hızlı index almasına kolaylık sağlamasının yanında ilgili kelimelerde başarı getirmektedir. Google vb arama motorlarının site hızına verdiği değer oldukça önemlidir.

Site Hızı SEO’yu Nasıl Etkiler?

SEO ve Sıralamayı nasıl etkiler sorusuna işe açıkça Google blog kaynağında dile getirmiş ve sıralama kriterlerinden bir tanesi olduğunu belirtmiştir. Çoğu uzman ve danışmanların ilk olarak hedeflediği kriterlerden bir tanesi ise Site Hızı Kriteridir. Kullanıcıların en büyük sorun ve terk etme sebeplerinden bir tanesidir. Dijital mecrada kaynağınızın aynı olduğu belki de binlerce web sitesi mevcut. Sizin farklılığınız ise performanslı hizmet eden ve hızlı açılan bir alt yapı sahibi olmaktır.

Bu problemi başarılı bir şekilde çözüme ulaştıran web sitelerinin çoğu ilk sayfa ve sıralardadır. Tam tersi siteler geriden gelmektedir. Böylece sıralama konusunda ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlamış olduk.

Site Hızının Çözümü

Web sitenizin arama motorlarında otoriter olmasını sağlayacak önemli bir faktör olduğunu dile getirdik. Peki bu duruma sebep olan başlıca sorunlar nelerdir bunları inceleyelim. Aşağıdaki başlıkları dikkatlice inceleyip bu durumu update ettiğinizde oldukça performanslı bir alt yapı sahibi olabilirsiniz.

Hosting / Sunucu: web sitenizin alt yapısı kuvvetli ve temiz kod yapısına sahip olmak zorundadır. Tam anlamıyla ihtiyaçlarını yerine getirecek bir host sahibi olmanız genel bir kriterdir. Ucuz ve yavaş hosting veya sunucu sahibi olmanız sektörünüzde liderliğe adım atmak yerine gerilemenize sebep olacaktır. LiteSpeed desteğinin olması ise ayrı bir kolaylık sağlayacaktır.

Veritabanı Optimizasyonu: bir WordPress alt yapısında web siteniz var ise yavaşlık söz konusu kaçınılmazdır. Uzun süredir araştırmalar ve deneme yanılma durumu ile başarıya ulaştırdığım genel olarak iki kriter mevcuttur. Bir tanesi Performanslı LiteSpeed destekli bir hosting diğeri ise Veritabanı Optimizasyonudur. Yedekleme ve veri kaybı olmaması amacıyla WordPress sürekli olarak veritabanına yedek ve backup niteliğinde kayıtlar yapmaktadır. Bu durumu optimize etmek ve tekrarlamaması adına SQL üzerinde bir kaç farklı kod yapısının çalıştırılmasıyla ile çözüme ulaştırılmaktadır. İlerleyen derslerde bu durumdan sizleri kurtaracağım lütfen takipte kalınız.

NOT: Acil veritabanı temizliği ve optimizasyonuna ihtiyacı olan arkadaşlar. Direkt olarak yorum ve iletişim bilgilerini iletilir ise gerekli kaynağı kendilerine iletebilirim.