Site İçi SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

0
56
Site İçi SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Site içi SEO Nedir? Sayfa başlıkları alt sayfalara ait iç SEO çalışmaları en mühim konulardan bir tanesidir. Ana Sayfa başlığı domain ismi şekliyle yapılandırılmalıdır. Title alanında ise 2 veya 3 adet anahtar kelime bulundurulmalıdır. Sayfa yapılarında anahtar kelimeler ilk kelimelere yakın başlamalı ve Google botlarının hızlıca farketmesini sağlayacaktır. Kısacası Site İçi SEO optimizasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları belirtmekteyiz. Başarı sağlayan bir Site içi SEO yapısı için çalışmaları yapacak kişilere kolaylık sağlayacak araçlarından da bahsedeceğiz.

Site İçi SEO Nedir?

Site İçi SEO Nedir sorusuna başarı ile optimize edilmiş web sitesinin temelini, kusursuzca hazırlanan bir site içi kod yapısı oluşturmaktadır. Site içi SEO kriterlerine uyum sağlayacak bir çalışma ilkeleri belirlemek, iç optimizasyon çalışmalarının faydasını ve etkileşimini arttırmaktadır. Site içi SEO konsepti, web sayfanızın, yazılım ve tasarım alanlarının tamamını tetiklemektedir. Yapılan tüm iç optimizasyon çalışmalarından üst düzey bir fayda bekleniyorsa, içeriklerin tamamı nitelikli ve doğal olmak zorundadır.

Tüm arama motorları web siteleri hakkında bilgi sahibi olmaları, büsbütün site sahiplerinin elindedir. Bir web sitesinin ilk adımlarından itibaren iç seo kriterlerine önem göstermek büyük oranda fayda sağlayacaktır. Böylece belirlenen anahtar kelimelerde hedef kitlenizi hızlıca bulabilir ve sektörünüzde başarıya götürecektir. Unutmayın ki web sitesi içeriğin kalitesine göre ve sunum şekliniz ile arama motorları o yönde sınıflandırmaktadır. Kısacası belirlenmiş olan kriterlere uyum sağlamak tüm arama motorları tarafından doğru ve hızlıca taranabilir hale getirmektedir. Bu sayede potansiyel müşteri kitlenize ulaşmanız için iç seo yardımcı olmaktadır.

Google, sürekli geliştirilen algoritma yapısı ile dünya genelinde popüler hale gelmiştir. Böylece geliştirilen algoritma ziyaretçilere en doğru bilgileri ulaştırmak adına ve kendi yapısına göre Site içi SEO kriterleri belirlemiştir. Sizlerde SEO Analiz aracımızı kullanarak sitenizde var olan eksiklikleri bulabilir ve optimizasyonlarını yapabilirsiniz. Tüm kriterlere uyum sağlandığı sürece algoritmalar tarafından web sitenizin değeri yükselir ve içerikleriniz ile hızlıca otoriter hale getirebilirsiniz.

Genel anlamda sağlanan tüm bir hatanın kendisini dile getirmek istiyorum. Site İçi SEO kriterlerine uygun olarak görülen ve yapılan çalışmaların neredeyse %60 hatalıdır. Yanı sıra bu hatalı çalışmaları analiz ettiğim tüm sitelerin geneli ısrarla devam ettirmektedir. Bir web sitesi sahibi belirlenmiş anahtar kelimeleri papağan gibi tekrarlayarak doldurmasının hiç bir faydası olmayacaktır. Web sayfalarınızı veya bloglarınızı içeriksiz anahtar kelimeler ile doldurmak büyük oranda devam eden SEO yanlışlarından bir tanesidir.

Belirlenen anahtar kelimelerin ilişkisini ana sayfa üzerinden devam ettirmek, ayrıca bu durmu ısrarlıca sürdürmek en büyük hatalardan bir tanesidir. Google tarafınca spam keywords cezalarından bir tanesi ile karşılaşa bilirsiniz. Ayrıca bu ceza yapılanması kalıcı olabilmektedir.

Nitelikli içerik kavramı ile Yazı veya Sayfalarınızı oluştururken ziyaretçilerinize neyi anlatmak istediğinizi öncesinden belirleyin. Kaliteli içeriğinizi başlıklar içe süsleyerek çeşitlendirin ve anahtar kelimeler ile boğmak yerine en fazla 3 veya 5 anahtar kelime kullanın. Bu husus da önemli olan konu Özgün ve Doğal içeriğin sahibi olmanızdır. Google’ın cömertce ücretsiz sunduğu servislerden zamanında yararlanın. Aşikar bu servisler üzerinden hangi kelimeler ile siteleriniz ziyaret ediliyor takip edin. Eğer ki optimizasyon ederek yaptığınız çalışmalar üzerinden dönüş alıyorsanız doğru çalışmalara sahipsiniz demektir.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO Nasıl Yapılır?” İç SEO kriterleri ve kuralları çerçevesinde hatalara dikkat edilerek optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Google ve tüm arama motorları tarafınca belirlenen kriterlerin oluşturulması, kaliteli içeriklerin devam ettirilmesi adına ortaya çıkmıştır. Bu kriterler içerisinde en çok önem gösterilen madde başlık yapısı ve “H” etiketleridir. Yapılan optimizasyon çalışmalarında “H” etiketlerinin hiyerarşik yapıda kullanılması oldukça önemlidir. Beraberinde bu yapıların kullanılması (PHP, ASP ve HTML) gibi kodlama dillerinde farklılık göstermektedir. Şayet kod bilgisi sahibi değilseniz, hazır cms olan WordPress alt yapılı bir web sitesi sahibi olmak büyük oranda fayda sağlayacaktır. Yeni bir web sitesi adına WordPress alt yapısı kullanmak iç seo optimizasyonunda sonuç odaklı zaman kazandırabilir.

Web sitesi adına yapılacak olan iyileştirme çalışmalarını, arama motorları isteği doğrultusunda yapmayı planlamaktan vazgeçiniz. Kullanıcı deneyimi ile kitlenize önem vermeniz olumlu şekilde geri dönüş elde ettirecektir. Aksine, ziyaretçilere yönelik bir optimizasyon çalışmaları yapılmaz ise bu durum size yarardan ziyade geri dönüşü çetin olan kötü sonuçlar yansıtabilir. Ayrıca konuya da değinmek isterim ki, kitlenize yararlı ve kaynak vasfı gören içerikler sağlarken en doğru bilgiler ile dürüst olun. Sonuç odaklı bilgiler üzerine web sitenizi ziyaret eden insanların değerli vakitlerini çalmak yerine sektörünüzde ve akıllarda kalıcılık sağlayabilirsiniz.

Web sitenizde nitelikli içerikler bulundurarak ziyaretçilerinizin uzun süreler kalıcı olabilmesini sağmalısınız. Bu sayede web sitenizin önem ve değeri otoriterlik elde edecektir. Google tarafından ise organik bir web sitesi geri bildirimi alarak, sektörünüzde lider vasfı ile kalıcı hale gelecektir.

Web sitenizin hali hazırda bulunan kodlama yapısını optimize ederek çok iyi ve stabil çalışması sağlanmalıdır. Navigasyon ve menü sistemi olumsuz olan bir web sitesi kullanıcı deneyimi kriterlerine uyum sağlamak zorundadır. Flat ui renkler ve dikkat çekici tasarımlar ile ziyaretçilerin web sitesiniz de kalıcılık elde edilebilir. Doğal süreçte web sitenizin görüntülenme ve otoriterlik değerleri haliyle yükselecektir. Aksine kriterlere uyum sağlamayan bir web sitesi, ziyaretçilerine önem vermez ve terk etmelerine neden olmaktadır.

Potansiyel ziyaretçi kitleleri tepki süresi yavaş olan web sitelerinden hoşlanmaz ve anlık olarak terk ederler. Ortalama süreçte 3 saniyenin üzerinde açılmayan web siteleri genel bir analiz doğrultusunda olumsuz olarak belirlenir. Bu sebeple sitenizin bulunduğu sunucu veya seo hosting üzerinde barındırmalı ve kesinlikle bir litespeed desteği olmalıdır. Kısacası kitleniz sayfa geçişleri ve uzun süre sonuç için bekliyor ise sitenizin otoriterlik düşüncesi hayalden ibarettir.

Site içi SEO Kriterleri veya Kuralları

  • Anahtar Kelimelere Özel Yazılar veya Sayfalar Oluşturulmalıdır.
  • Sayfa ve Yazılarda Hedef Kelime, Başlık, URL ve Açıklamada geçmelidir.
  • Sayfa ve Yazılarda zorunlu olarak “H” etiketleri kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here