Site içi SEO, bir sitenin sayfa yapılarını ve mecradaki otoriterliği söz konusu olan kriterlerin tümünü barındırır. Sayfa içi SEO’nun temel amacı ise arama motorlarının algoritma güncellemeleri ve yeni kriterlerinin tamamına uyum sağlamaktır. Google vb arama motorları adına yapılan iç seo optimizasyon çalışmaları ile sitenizin kolay yorumlamasına yardımcı olmaktadır. Site içi SEO kriterlerine uyum sağlandığında yapılan SEO çalışmalarının etkileşimi o denli artmaktadır. Kısacası bu yazımızda site içi seo iyileştirmeleri yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları belirtmekteyiz. İçi SEO, alanları Yazılım ve Tasarım kriterlerinin tümünü barındırır.

Site İçi SEO Nedir?

Site İçi SEO Nedir? sorusu başarı ile optimize edilmiş sitenin temelini, kusursuzca hazırlanan kod yapısı oluşturmaktadır. İçi SEO kriterlerine uyum sağlayacak bir çalışma ilkeleri belirlemek, iyileştirme çalışmalarının faydasını ve etkileşimini arttırmaktadır. Sayfa içi SEO konsepti, web sayfanızın, yazılım ve tasarım alanlarının tamamını tetiklemektedir. Yapılan tüm iç optimizasyon çalışmaları üst düzey bir fayda bekleniyorsa, içeriklerin tamamı nitelikli ve doğal olmak zorundadır. Arama motorları siteler hakkında bilgi sahibi olmaları, tamamen site sahiplerinin elindedir. Çalışmaların ilk adımlarından itibaren tüm seo kriterlerine önem vermek fayda sağlayacaktır. Böylece belirlenen kelimelerde kitlenizi hızlıca bulabilir ve sektörünüzde başarılı olabilirsiniz.

Unutmayın ki site içeriği kalitesine göre arama motorları tarafından sınıflandırılmaktadır. Kısacası kriterlerin tamamına uyum sağlamak, arama motorları tarafından doğru ve hızlıca taranabilir hale getirmektedir. Bu sayede potansiyel müşteri kitlenize ulaşmanız için iç seo büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Google, sürekli geliştirilen algoritma yapısı ile dünyada popüler hale gelmiştir. Geliştirilen algoritma ziyaretçilere doğru bilgileri ulaştırmak adına ve kendi yapısına göre SEO kriterleri belirlemiştir. Sizlerde SEO Analiz aracımızı kullanarak sitenizdeki eksiklikleri bulabilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz. Tüm kriterlere uyum sağlandığı sürece web sitenizin değeri yükselir ve içerikleriniz ile hızlıca otoriter hale getirebilirsiniz.

Genel anlamda sağlanan bir hatanın kendisini dile getirmekte fayda var. SEO kriterlerine uygun olarak görülen ve yapılan çalışmaların neredeyse %60 hatalıdır. Bu hatalı çalışmaları analiz ettiğim çoğu sitenin genelinde ısrarla hataları devam ettirmektedir. Bir site sahibi belirlenmiş anahtar kelimeleri papağan gibi tekrarlayarak doldurmasının hiç bir faydası olmayacaktır. Belirlenen kelimelerin ilişkisini ana sayfa üzerinden devam ettirmek, ayrıca bu durumu ısrarla sürdürmek en büyük hatalardan bir tanesidir. Google tarafınca spam keywords cezalarından bir tanesi ile karşılaşa bilirsiniz. Ayrıca bu ceza aksiyonu kalıcı olabilmektedir.

Nitelikli içerik kavramı ile Yazı veya Sayfalarınızı oluştururken ziyaretçilerinize neyi anlatmak istediğinizi öncesinden belirleyin. Kaliteli içeriğinizi başlıklar ile süsleyerek çeşitlendirin ve anahtar kelimeler ile boğmak yerine en fazla 3 kelime kullanın. Bu husus da önemli olan konu Özgün ve Doğal içeriğin sahibi olmanızdır. Google’ın cömertçe ücretsiz sunduğu servislerden zamanında yararlanın. Aşikar bu servisler üzerinden hangi kelimeler ile siteleriniz ziyaret ediliyor takip edin. Eğer ki optimizasyon ile yaptığınız çalışmalar üzerinden dönüş alıyorsanız doğru aksiyonları yakaladınız demektir.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO Nasıl Yapılır? kriterler ve kuralları çerçevesinde hatalara dikkat edilerek optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Google ve tüm arama motorları tarafınca belirlenen kriterlerin oluşturulması, kaliteli içeriklerin devam ettirilmesi adına ortaya çıkmıştır. Bu kriterler içerisinde en çok önem gösterilen madde başlık yapısı ve “H” etiketleridir. Yapılan optimizasyon çalışmalarında “H” etiketlerinin hiyerarşik yapıda kullanılması oldukça önemlidir. Beraberinde bu yapıların kullanılması (PHP, ASP ve HTML) gibi kodlama dillerinde farklılık göstermektedir. Şayet kod bilgisi sahibi değilseniz, hazır cms olan WordPress alt yapılı bir web sitesi sahibi olmak büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Yeni bir web sitesi adına WordPress alt yapısı kullanmak iç seo optimizasyonunda sonuç odaklı zaman kazandırabilir. Site adına yapılacak olan iyileştirme çalışmalarını, arama motorları isteği doğrultusunda yapmayı planlamaktan vazgeçin. Kullanıcı deneyimi ile kitlenize önem vermeniz olumlu şekilde geri dönüş elde ettirecektir. Aksine, ziyaretçilere yönelik bir optimizasyon çalışmaları yapılmaz ise bu durum yarardan ziyade geri dönüşü çetin olan kötü sonuçlar yansıtabilir. Ayrıca bir konuya da değinmek isterim, kitlenize yararlı ve kaynak vasfı gören içerikler sağlarken doğru bilgiler ile dürüst olun. Sonuç odaklı bilgiler üzerine sitenizi ziyaret eden insanların değerli vakitlerini çalmak yerine sektörünüzde ve akıllarda kalıcılık sağlayabilirsiniz.

Web sitenizde nitelikli içerikler bulundurarak ziyaretçilerinizin uzun süreler kalıcı olabilmesini sağlamalısınız. Bu sayede web sitenizin önem ve değeri kalıcı popülerlik ve otoriterlik elde ettirecektir. Google tarafından ise organik bir site geri bildirimi alarak, sektörünüzde lider vasfı ile kalıcı hale gelecektir. Web sitenizin hali hazırda bulunan kodlama yapısını optimize ederek çok iyi ve stabil çalışması sağlanmalıdır. Navigasyon ve menü sistemi olumsuz olan bir bir site kullanıcı deneyimi kriterlerine uyum sağlamak zorundadır. Flat ui renkler ve dikkat çekici tasarımlar ile ziyaretçiler siteniz de kalıcı olabilir. Doğal süreçte ise web sitenizin görüntülenme ve otoriterlik değerleri haliyle yükselecektir. Aksine kriterlere uyum sağlamayan bir web sitesi, ziyaretçilerine önem vermez ve hızlıca terk etmelerine neden olmaktadır.

Potansiyel ziyaretçi kitleleri tepki süresi yavaş olan web sitelerinden hoşlanmaz ve anlık olarak terk ederler. Ortalama süreçte 3 saniyenin üzerinde açılmayan web siteleri genel bir analiz doğrultusunda olumsuz olarak belirlenir. Bu sebeple sitenizin bulunduğu sunucu veya seo hosting üzerinde barındırmalı ve kesinlikle bir litespeed desteği olmalıdır. Kısacası kitleniz sayfa geçişleri ve uzun süre sonuç için bekliyor ise sitenizin otoriterlik düşüncesi hayalden ibarettir.

Site içi SEO Kriterleri veya Kuralları

  • Anahtar Kelimelere Özel Yazılar veya Sayfalar Oluşturulmalıdır.
  • Sayfa ve Yazılarda Hedef Kelime, Başlık, URL ve Açıklamada geçmelidir.
  • Sayfa ve Yazılarda zorunlu olarak “H” etiketleri kullanılmalıdır.