Tanıtım Yazısı, mecrada otoriterliği hedefleyen bir web sitesi adresinin bulunduğu haber veya tanıtımlara denir. Bu haber veya tanıtımlarda bulunan hedef kelimeler üzerinden web sitesine link bağlantısı sağlanarak daha üst sıralara çıkması hedeflenir. Kısacası; ilgili haber sitesi seçilir, anahtar kelime belirlenir ve ilgili kelimeden link çıkışları yapılarak içeriğin yayınlanmasını sonuçlayan bir yöntemdir.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım Yazısı Nedir? dijital mecra üzerinde siteniz adına yapılan reklam veya PR şeklinde ve yazı niteliğindeki sonuçlanan reklam modelidir. Tanıtım yazısı temel olarak web sitenizi üzerinden hizmet veya ürününüzü tanıtmak suretiyle hazırlanmış içeriklerdir. Arama motorlarında etkileşim veya kalıcılık sonucu alınabilmesi için yazı içersin de belirlenen kelimelerde dofollow etiketi ile linkler çıkılır. Böylece Google vb arama motorları tarafından ilgili kelimeler çok daha otoriter hale gelerek üst sıralara yükselir.

Ancak satın alınan veya reklam potansiyeli taşıyan bu tanıtımlar tek başına SEO çalışmaları için yeterli değildir. Tanıtım yazıları ürün veya hizmet gibi potansiyel ziyaretçiye ulaşma amacı ile kullanılır. Yanı sıra anahtar kelimelerin çoğunluğunda etkileşim yaratır ancak kalıcı olması şartı ile. Günümüzde ve son dönemlerde tanıtım yazıları ile etkileşim sağlamak oldukça popüler hale gelmiştir. Şayet kalıcılık durumu oldukça tartışılır bir konu.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

SEO Lanse olarak tanıtım yazısı fırsatına olukça önem veren bir firma olduğumuz gibi en doğrusunu yapma taraftarıyız. Standart bir tanıtım yazısı yayınlatma dışında kullanıcı deneyimi niteliğinde hareket etmemiz gerektiğini bilmekteyiz. Google vb arama motorlarının algoritma kriterlerini göz önünde bulundurarak hazırlanan içerikleri incelemekteyiz. Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? sorusuna ise kısaca SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna cevap vermek daha doğru olur.

Tanıtım Yazısı adına hazırlanan makalelerin, özgünlüğü, kullanıcı deneyimi ve niteliği oldukça önemlidir. SEO konusunda içerik hazırlarken bir çok kritere mutabık kalmak ilgili kelimede maksimum fayda sağlar. Bir içerik kalitesini belirlerken mutlaka yazılacak konunun araştırılması gereklidir. Ardından kritik ve pilot anahtar kelimeler belirlenmelidir. Her şeyden önce Google vb arama motorları adına değil, ziyaretçi ve okuyuculara hitap etmesi en önemli kriterlerden bir tanesidir. Bu sebepten belirlenen kriterlere uyum sağlamadan önce insanlara yerinde ve yararlı bilgi sağlayacağına emin olmalısınız.

Hazırlanan bir makale veya içerik eğer ki insanlara yararlı bilgiler sağlıyorsa ortalama 300, 350 kelime arasına ulaşmıştır. Kısacası hazırlanacak makale kesinlikle minimum 300 kelime olmalıdır. İlgili kelime makalenin ilk paragrafında ilk kelime olarak başlamalıdır.

Başlık; Anahtar kelime ile başlamalı ve nedir, nasıl kullanılır veya nasıl yazılır gibi nitelik taşıyan kelimelerden oluşmalıdır. Başlık en az 4 kelimeden oluşarak anlam niteliğini yitirmemelidir. Başlık, oluşturulan kelimeler ile en fazla 65 karakter olmalı ve üzerine geçmemelidir.

URL; anahtar kelime ile başlamalı ve uzun tutulmamalıdır. Örneğin; /tanitim-yazisi-nedir/ gibi kısa ve anlamlı olmalıdır.

Meta Description; Açıklama alanında ilgili anahtar kelime ilk kelime olarak başlamalıdır. Açıklama alanı kaliteli ve anlam niteliğin kaybetmemiş olamlı kesinlikle 160 karakteri geçmemelidir.

H Tagları; H1 vb taglar hiyerarşi şekliyle kullanmak zorunludur. H1 ve H2 taglarının ilk kelimesi pilot kelime ile başlamalıdır. Makale içeriğine göre H3 , H4 ve H5 tagları kullanılabilir.

Yazı, İçerik, Makale; hazırlanan içerik mininmum 300 kelime olmalıdır maksimum fayda sağlayan makaleler 1000 kelime ve üstüne yükselerek kaynak vasfı taşıyabilir. Makale de anahtar kelime kullanımı üçyüz kelime makalede en fazla 6, 8 adet arası kullanılmalıdır. Anahtar kelime ilk kelime olarak başlamalıdır. Hazırlanan görselin file info alanında ilgili açıklama ve başlıklar bulunabilir.

Yukarıdaki maddelerin tamamına uyum sağlandığı sürece tanıtım yazınızdan link çıkışları ile kelimelerinizde yükseliş sağlayabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır?

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınır? sorusuna ise SEO ile ilgilenen kişiler bir defada olsa tanıtım yaptırma taraftarı olmuşlardır. Backlink kriterini yerine getirme amaçlı Doğal ve Özgün görüntü sağlayarak organik süreçte tanıtım yaptıran kişiler elbette faydasını almaktadır. Bu sebeple web sitesi sahibi olan kişilerin neredeyse tamamı Backlink elde etmeyi haber ve blog siteleriyle tamamlamaya çalışırlar.

Ancak bu gibi durumlarda çöp siteleri seçmeleri hiç bir etkileşim ve sonuç sağlamaz. Bu nedenle tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta söz konusudur. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak reklam modelinizi oluşturabilirsiniz. Yanı sıra ilgili kelimelerinizde yükselişler ve maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Satın alınacak tanıtım yazıları SEO kriter ve standartlarına uyum sağlıyorsa etkileşim ve fayda durumu da o denli yüksektir.

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler;

  • Google News Kayıt Durumu
  • Google İndex Sayısı
  • Ortalama Aylık Hit Durumu
  • Domain ve Page Authority Kalitesi
  • Alexa Dünya ve TR Sıralaması
  • Alan Adı (Domain) Yaşı
  • Sunucu Lokasyonu
  • Haber Niteliği ve Güncelliği
  • Dmoz Kaydı vs

Bu kriterlerin tamamı web sitenizin bir tık üzerinde olması çok daha kalıcı etkileşim yaratmasına faydalı olacaktır.