White Hat SEO, kelimeleriyle güven dolu bir SEO çalışması hedeflenebilir. Şayet her SEO çalışmalarında olduğu gibi normal olan ve etik olmayan girişimler bulunmaktadır. Manipüle çalışmalarından uzak durulan tarafa ise White Hat (Beyaz Şapka) ismi verilmektedir. Ancak normal olmayan çalışmaların kendisine ise Black Hat (Siyah Şapka) olarak bilinmektedir. Web sitemizde bulunan tüm içeriklerin tamamı White Hat SEO tekniklerine uygun bilgilendirmeler bulunmaktadır. Black Hat SEO ise kalıcılık sürecine dahil olmayan, arama motorlarını ve ziyaretçileri aldatmaya yönelik teknikler içermektedir. Bu sebepten sizlerinde yararlı ve kaynak vasfı taşıyan bir web sitesi sahibi olmanız size avantajlar sağlar.

White Hat SEO Nedir?

White Hat SEO Nedir?, tüm seo çalışmalarının en doğal ve etik yöntemlerini barındıran bir kavramdır. Black Hat SEO ise alternatif manipüle tekniklerine sahiptir. Yanı sıra tüm arama motorları ilkelerine ters çalışan bir yapıya ve cezai ihtimallerini yükseltmesine sebep olacaktır. White Hat SEO Teknikleri ile arama motorları üzerinde uzun süreli kalıcılık elde edilebilir. Doğru bilgi ve güncel içerik ile teknikler üzerinde pozisyonlarınızı güncelle’ye bilir veya daha üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bu durumda farklı manipüle teknikleri kullanmak yerine etik ve doğal çalışmaları benimseyerek popülerlik elde edebilirsiniz. Değer verdiğiniz platformunuzu karanlık bir ortama dönüştürmemiş olursunuz.

Tüm arama motorları ilkesine aykırı bir durum olduğundan doğal olarak kalıcılık konusunda normal karşılanmayacaktır. Kısacası negatif ve spam algısı yaratacağını düşündüğünüz tüm tekniklerden uzaklaşmak gerekir. Nitelikli içerik ve doğru bilgiler ile süslenen siteler UX kriterlerine nazaran kalıcılık yaratmaktadır. Sitenizi kötü sonuç yaratabilecek ve sahtekarlık içeren tekniklerden uzak tutulmalıdır. Yoğun bir şekilde doğallığa özen gösterilmelidir. White SEO Nedir konusu ile nasıl yapılır mevzusunda uygulanan teknikler sayesinde sarsılmaz bir başarı garantisi elde edilebilir. Böylece White Hat SEO çalışmaları web sitenize değer katacak ve kelimelerde hızlı etkileşim alabileceksiniz.

White Hat SEO

Proje veya işletmeniz için bir çalışma planlıyorsanız anlaşılan ajans veya kişi üzerinde araştırma yapmanız önemlidir. Girişim sürecindeyseniz anlaşma yapacağınız kişi ile sözleşme yapmanız kaçınılmazdır. Ajans veya uzmanın White Hat SEO tekniklerine mutabık çalışmalar ile elde ettiği referanslarını kontrol ediniz. Olumsuz yönde projeniz ciddi oranda sorunlar ile karşılaşabilir. Sonuç odaklı dönüşler ve eski pozisyonları geri dönme süreci ise zorlaşabilir. Negatif SEO çalışma tekniklerine nazaran kısa süreçte hızlı sonuçlar vaat eden kişilerden uzak durulmalıdır. SEO uzun süreçli ve devamlılık gerektiren bir çalışma modelidir. Projeniz önemli ve geliştirmek istenilen bir yapı ile potansiyel ziyaretçilerinizin tamamına ulaşmak istiyorsanız. Tersine çalışmalar içeren iyileştirme tekniklerine niçin gereksinim duyasınız ki.

White Hat SEO, yaygın teknikler ile arama motorlarının tamamı tarafından kabul edilen yöntemlerin kendisidir. Güvenli, Uzun Süreçli, Kalıcı ve etik çalışmalar içeren planlı strateji modelidir. Manipüle hedefleyen kişiler şunu unutmasın ki, Arama motorları, algoritmalarını geliştiren mühendisler kendi alanlarında veya hizmetlerinde zeki ve pratik insanlardır. Google ve tüm arama motorları algoritmaları her süreçte çok daha profesyonel ve kusursuz hale gelmektedir. Black Hat SEO çalışmaları hedefleyen kişilerin kalıcılık elde edemeyeceğini ve sahtekarlıktan ibaret çalışmalar yapacağını unutmaması gerekir. Böylece Negatif veya kötü niyetli SEO teknikleri ve stratejileri üzerine kalıcı, etkili ceza ilkeleri belirlenmiştir. Sitenizin bir dürüst karakter elde etmesi ve güven verici yapıya sahip olması muhakkak fayda sağlayacaktır. Aşikar olarak takipçiler ve arama motorlarına karşıt dürüst olduğunuz taktirde bunun faydasını geçte olsa göreceksinizdir.

Bu yazımızda sizlere White Hat SEO Nedir sorusuna detaylı bir içerik ile cevap vermiş bulunmaktayız. Nasıl Yapılır sorusu aşağıda kullanıcı dostu teknikleri ile cevaplandırdık.

White Hat SEO Nasıl Yapılır?

White Hat SEO Nasıl Yapılır?, başlığı altında sizlere basit anlatımlar ve teknik terim kullanmadan dile getireceğiz. İlk etapta Özgün ve Doğal çalışmaların kendisini aynı zamanda bir emek gerektirdiğini unutmamak gerekir. Bahsi geçen bu çalışmaları gerçekleştirmek için çok profesyonel veya yılların eskittiği seo uzmanı olmanıza gerek yoktur. Aşağıda başlıklar halinde hazırlanan bu teknikler ile olumlu ve başarılı sonuçlar kazanılabilir. Yanı sıra var olan sitenizi geliştirip çok daha popüler hale getirebilirsiniz.

Sıralamanızda ise kesin ve kalıcı neticeler ile yükselişleri izleye bilirsiniz. Ancak unutmayalım ki SEO adına yapılan her çalışma White Hat SEO tekniklerini içerse dahi abartılmaması gereklidir. Aksine doğru tekniklerde bile manipüle sınırlarına girebilir ve ceza alabilirsiniz. Böylece doğru zamanlama ve yerinde çalışmalar web sitenizi sektörünüzde otoriter hale getire bilir.

Kriter olarak ise her şeyden evvel nitelikli içerik olarak belirlediğiniz yazılar kesinlikle kopya olmamalıdır. Arama motorlarının hoşlanmadığı bicimde organize edilmiş içerikler hiç bir etkileşim sağlamaz. Yanı sıra kelimelerinizde kaybolma durumuyla karşılaşabilirsiniz. Makaleleriniz için hazırlanan anahtar kelimeler ile uyum sağlamalı ve ziyaretçilerinizi rahatsız etmemelidir. 2018 yılında var olan bir arama motoru artık kullanıcı deneyimlerine göre hareket etmektedir. Kısacası ilgili anahtar kelime etiketlerini içerikleriniz içersin de bulundurmak hatta abartarak boğmak etkiden ziyade kalıcı zararlar verebilir.

White Hat SEO Teknikleri

Bahsi geçen bu kriterlere riayet edilir ise web sitenizin sektöründe otoriter olması oldukça yüksektir. White Hat SEO çalışmalarının etkileşimini göstermesi manipüle çalışmalarına nazaran oldukça uzundur. Yanı sıra belirtmekte fayda var ki, tüm arama motorları üzerinde var olan pozisyonlarına kalıcı olarak güncellik getirebilirsiniz. Aynı zamanda kalıcılık konusunda mümkün olduğunca faydalı olacaktır.

  • İçerikleriniz Minimum 300 Kelimeden Planlanmalı ve Kesinlikle Kopya İçerik Bulundurulmamalıdır.
  • İçeriğinizde kullanılan resimler özel file infolar içermeli ve alt etiket bilgileri  gerekmektedir.
  • İçerikleriniz’den anlamsız web sitelerine Backlink sağlamaktan uzak durulmalıdır.
  • Hazırlanan içerikler ilgi ziyaretçiye hitap etmeli ve faydalı bilgilerin bulunduğuna emin olunmalıdır.
  • Web siteniz üzerinde manipüle tekniklere yönelik yapılar bulunmamalıdır.
  • İçerikleriniz’in tamamında Site İçi Link İnşası oluşturarak kuvvetlendirmelisiniz.
  • Yinelenen Kelimeleri Kanonik URL tekniği ile optimizasyon çalışamaları yapılmalıdır.

Bu kriterlere özen gösterildiği süreçte hazırlanan siteler başarılı olabilir.

Doğal veya Özgün İçerik

Sektörünüze ve site içeriğine uygun konusunda hakim makalelerin sahibi olmaya çalışın. Doğru, uygun ve faydalı bilgilerin bulunduğu içerikler üretin ve başlıklar ile çeşitlendirin. Kaynak vasfı taşıyan içerikler ile süsleyin. Unutmayın ki web sitenizi arama motorları adına değil ziyaretçi kitleniz adına kullanmanız gerekmektedir. Aksine aynı konu üzerine devam ettirilen içeriklerden vazgeçin. Papağan gibi benzer mevzuları bahsetmekten ve bu durumu sürekli kullanmaktan uzak durun.

İçeriğiniz sektöre ve web sitenize kesinlikle uyum sağlamalı ve nitelikli başlıklardan oluşmalıdır. Bu kriterlere mutabakat sağlandığı süreç boyunca ilgili içeriği geliştirme pozisyonları elde edebilirsiniz. Web sitenizin konusu ve içerik kriteri; İnşaat sektörü olduğunu düşünürsek, Yeni Daireler, Eski Daireler, Dublex Daireler gibi yan kelimelerde çeşitlendirin. Bu tarz alt sayfa, kategori ve yazıların olması web sitenizin ilgili sektörde otoriterliği yakalamasına kolaylık sağlayacaktır. Yanı sıra web sitenizde bulunan tüm içeriğin SEO kriterlerine ve LSI (Latent Semantic Indexing) tekniklerine uyum sağlamalıdır. Böylece beklenilen etkileşim ilgili anahtar kelimelerde kendini gösterecek ve kalıcı hale gelecektir.

Site İçi Link İnşası

Site İçi Link İnşası site üzerinde temel SEO Çalışmalarını yerine getirdikten sonra yapılması gereken bir süreçtir. Site İçi ve Dış olarak iki madde ile arama motorlarını yönlendirme çalışmasıdır da denilebilir. Site İçi Link inşası ile web sitesinin iç sayfa veya yazıları arasında linkler ile yönlendirme yapısının kurgulanmasıdır. Kullanıcı Deneyimi kriteri ile ziyaretçilere fayda odaklı yönlendirmeler yapılmalıdır. Alakalı sayfalar arası ile kurgular yapılır ise oluşturulan link inşasıyla web sitenizin site içi seo yapısı o kadar güçlü olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Google ve diğer tüm arama motorları ziyaretçi odaklı olması sebebiyle ilke nedenleri kullanıcı deneyimi üzerine kurgulanmıştır. Algoritmalar geliştirildikçe kriterler nezaretinde yapı da değişmektedir. Böylece kullanıcı deneyimi kriterlerine uyum sağlayan web siteleri ziyaretçilere en iyi fayda sağlayacak şekliyle pozisyonlarını almaktadır. Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı ve kodsal alanında genel amacı sade ve doğru içeriklere yönlendirmektir. Unutmamalı ki gerçek hayatta olduğu gibi Müşteri memnuniyeti sadakat ve arkasından kalıcılık getirmektedir. Teşvik sebebiyle web sitenizi Analytics üzerinden inceleyerek tüm yapınızı optimize edebilir ve sektörünüzde kalıcı hale gelebilirsiniz.

Referans Link (Backlink)

Güncel ve Faydalı bilgiler ile süslenen bir web sitesi üzerindeki ziyaretçi etkileşimi oldukça yüksektir. Yanı sıra böyle bir siteye doğal süreçte sayısız Backlink getirecektir. Bu olayın elde edilmesi için her zaman belirttiğim bir kriter insanların değerli vakitlerini çalmak yerine dürüst bilgileri aktarmanız dır. Böylece Yeni yazılar ve sayfalar oluşturmaya devam etmeli aynı zamanda güncellik kesintisiz sürdürülebilir olmalıdır. Ancak web sitenize yönlendirilen geri backlinklerin artmasını istiyorsanız. 🙂 Şayet tüm bu süreçte White Hat SEO tekniklerine aktif olarak mutabık kaldığınıza emin olmak zorundasınız.

Kaliteli içeriğin bulunduğu web sitelerine yararlı referans link dönüşleri olduğu kadar, SPAM linklerde saldırmaktadır. Bu durumu sizlere yönelten ortamlardan uzak durulmalı ve SPAM linkleri her zaman takipte kalarak reddetmek fayda sağlayacaktır. Web sitenizin reklam potansiyeline ihtiyaç duydu süreçte kaliteli siteler tercih edilmelidir. Tersine çöp siteler üzerinden referans link sahibi olmak kalıcı sorunlar doğurabilir. Unutmamak gerekir ki, tüm bu sürecin ve tekniklerin dışında çalışmalar yapmanın cezai işlemleri kaçınılmazdır.

Bahsi geçen tüm bu süreci, Google ve diğer tüm arama motorları tarafından kabul edilen ve etik tekniklerin kendisidir.